AD-17.jpg
Foto: Michal Protivanský

Pozvání přijala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Čmerdová a dermatoložka MUDr. Hana Šulcová. Ty si připravily povídání o atopické dermatitidě a také byly přítomným k dispozici pro zodpovězení jakýchkoli dotazů.

Akce se uskutečnila na Karlově náměstí v prostorách společnosti Synexus, která se zabývá klinickými studiemi například i v oblasti atopické dermatitidy. Zájemci se tak mohou zapojit do testování nových léků ještě dříve, než se dostanou na trh.

AD-34.jpg
Foto: Michal Protivanský

Komplexní problém

Hlavním smyslem setkání bylo poukázat na skutečnost, že atopická dermatitida je komplexním problémem, na který má vliv mnoho faktorů a jen jednostranný přístup nestačí. Kromě návštěvy dermatologa je nutná i konzultace alergologa, popřípadě laboratorní odběry apod.

„Atopická dermatitida je komplexní onemocnění. Výživa, péče o pleť a režimová opatření jsou minimálně stejně důležité jako léčba. Hodně klientů chce jen mastičky, léky, tabletky, protože nejsou ochotní se o sebe starat. Kůže není zdravá, je tam nějaký deficit, chybí neviditelný film. V takovém případě vznikají ekzémy a atopická dermatitida,“ upozorňuje dermatoložka Hana Šulcová.

Konkrétní příběhy

Setkání se zúčastnili čtenáři a čtenářky, kteří se buď s ekzémy potýkají sami, nebo přišli načerpat informace pro své příbuzné. Tři přítomní se s námi podělili o svůj příběh. Čtenářka Mirka je se svými dětmi důkazem skutečnosti, že na ekzémy má vliv i genetika.

„S ekzémem jsem se já sama potýkala od dětství. Teď mám dvě děti a ty mají ekzémy ve velké míře už od narození. Je jim třináct a jedenáct let. Byli jsme u několika desítek lékařů, homeopatiků a dalších. Střídáme různé přípravky, podpůrné léky. Mám vyzkoušeno, že nejvíc funguje, když jsou děti v pohodě a v klidu. Jakmile se dostanou do nějakých stresových situací, tak se jim ekzém zhorší. Řešíme i jídlo, i když neovlivním, jestli si ve škole dávají bonbony, alespoň doma se jim snažím dávat plnohodnotnou výživu. Ekzém mají hlavně v ohybech, pod kolenem, v lokti a na zádech, kde se víc potí, protože oba sportují,“ svěřila se čtenářka Mirka.

AD-10.jpg
Foto: Michal Protivanský

Význam stresu na své onemocnění potvrdila i sedmadvacetiletá Lucie. „Ekzém mám po celém těle. Objevil se mi před čtyřmi lety pravděpodobně vlivem stresu ze státnic a od té doby se ho nemůžu zbavit. Kožní lékař, u kterého jsem byla, na mě neměl moc čas a jiná paní doktorka mi řekla, že mám mazat a smířit se s tím, že je to diagnóza na celý život. Z dnešní akce si odnáším hlavně to, že bych mohla docházet někam, kde mě neodbydou a kde budou můj problém brát komplexněji,“ uvedla Lucie.

S nepříjemnou vyrážkou se řadu let potýká i Ivana, pro kterou je atopická dermatitida začarovaným kruhem. „Poprvé se mi ekzém objevil před deseti lety po prvním porodu, po druhém před šesti lety vybuchnul v plné síle. Mám ho na krku a na předloktí. Snažím se ho řešit spíš přírodní cestou, ale někdy to bez kortikoidů nejde. Mám zkušenost i s lékaři, kteří mi vrazili mastičku a tím to pro ně skončilo. Hodně informací jsem si musela zjistit sama, ale je to začarovaný kruh,“ podělila se o svůj příběh Ivana.

AD-44.jpg
Foto: Michal Protivanský

Také Barbora si s ekzémem užila a užívá svoje. Díky naší akci získala hlubší vhled do problematiky. „Přednáška pro mě byla opravdu velmi zajímavá. Tušila jsem, že problém s atopickým ekzémem může způsobovat i strava, ale některé věci mě velmi překvapily. Je to běh na dlouhou trať, který nikdy nebude vyhraný, ale už tuším, jak s ním bojovat, abych nemusela řešit rozškrábané ruce, za které se často i stydím,“ svěřila se. 

Nové poznatky se dozvěděla i Adriana„Paní nutriční poradkyně i paní doktorka dermatoložka mluvily moc hezky, jasně, věcně a daly nám spoustu dobrých tipů. Například jsem se ujistila v tom, že jíst denně luštěniny je v pořádku, že i bezlaktózové výrobky bych měla jíst s mírou, že častá sprcha na ekzémy dlouhodobě nepomáhá, a hlavně to, jak moc jídlo souvisí s projevy na kůži. A při problémech samozřejmě mazat, mazat a mazat. Navíc se mi moc líbil osobní přístup a vnímání dermatitidy jako komplexního problému jednotlivce, který se musí řešit naprosto individuálně,“ Adriana Martinovičová 

Nejen tyto ženy, ale i další příchozí měli možnost se nutriční specialistky i dermatoložky během akce na cokoli zeptat. Dotazy mohli pokládat veřejně, ale i při soukromých rozhovorech. O tom, co přítomné nejvíce zajímalo a jak na to odbornice odpověděly, brzy připravíme samostatný článek.

Každý účastník akce si navíc odnesl dárek v podobě přípravků A-Derma pro problematickou pokožku a my doufáme, že jim krémy pomohou zmírnit projevy dermatitidy.

Za možnost realizace těchto workshopů děkujeme společnosti Synexus, která se zabývá klinickým testováním nových léků, které mohou pacientům pomoci ještě před oficiálním uvedením do prodeje. Zapojení pacienti se mohou dostat i k látkám, ke kterým by se za normálních okolností nedostali kvůli jejich vysoké ceně. 
Reklama