Máme ve vesmíru přátele, nepřátele, nebo tam nikdo není? Když zvedneme svůj zrak k noční obloze, nechce se ani uvěřit, že jsme v tom obrovském, nekonečném prostoru úplně sami.

Nikdy jsem se o existenci mimozemských civilizací blíže nezajímala, vlastně jsem se toho i tak trochu bála. Jak by asi takoví mimozemšťané vypadali? Jako hubené průhledné a mírumilovné bytosti, které známe z vynikajícího filmu Stevena Spielberga A. I. Umělá inteligence, nebo jako monstra z dalšího mistrovského díla Vetřelec, režiséra Riedlyho Scotta? (natočil první díl této ságy)

A. I. Umělá inteligence (2001)

vetrelec

tak takové mimozemšťany raději ne...

Kdoví. Přesto i mě, pozemšťana se spíše skeptickým úsudkem, otázka, zda jsme ve vesmíru sami, několikrát napadla. Nejvíce v noci, při pohledu na rozzářenou noční oblohu, anebo při nedávném shlédnutí  dokumentárního filmu televize BBC, jehož obsahem bylo bádání světových vědců v otázce života na planetě Mars.

Život na Marsu?

Vědci a badatelé ze všech koutů našeho světa život na planetě Mars připouští už léta. Nejde však přímo o život chodících bytostí, ale o přítomnost vody a kyslíku, tedy i o přítomnost bakterií a řas. Tak jako tomu bylo před miliardami let na Zemi.

„Podíváme-li“ se zhruba 4 miliardy let nazpátek směrem k zeměkouli, můžeme zaznamenat  dobu, po kterou se na Zemi utvářel život jako takový. Toto utváření probíhalo „kosmickou hlemýždí rychlostí“.

Sluneční soustava vznikla v podstatě najednou, proč by tedy život nevyrašil i tam, kde je byť jen řídká atmosféra kyslíku, ale kde je hlavně voda? Byl-li někdy na Marsu život, pak v dobách, kdy se rodil i u nás.

Ale co když má život na Marsu úplně jiný základ? A co když nejen na Marsu? Za pouhých pár let bylo objeveno na 500 planet, které mohou konkurovat Zemi. Možná i životem, alespoň tím několikabuněčným.

mars

planeta Mars

Vědci odhadují, že míst k životu může být až 2 miliardy. Není tím samozřejmě míněno, že hned narazíme na průsvitné, hubené bytosti s velkýma očima, stačila by pouhá řasa.
Objev může přijít každou hodinu... :)

Zdroj: S. Breccia, Mimozemský kontakt, wikipedia a www.youtube.cz

Čtěte také:

Reklama