shutterstock-78664858.jpg
Foto: Shutterstock

Můžete lehce popsat váš životní příběh, proč jste se ocitla v situaci samoživitelky?
Jsem rozvedená od roku 2006, druhou dceru mám s expřítelem. V době, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsme byly těhotné dvě najednou. To jsem nevydýchala a poslala ho k té druhé, nechtěla jsem vychovávat dítě s člověkem, kterému nemohu věřit. Celkem jsme to zvládaly v pohodě. Až koncem roku 2017 jsem přišla o práci a osm měsíců byla nezaměstnaná. V září 2018 jsem našla práci s bydlením 120 km daleko, tak jsem se stěhovala s mladší dcerou a starší šla kvůli  škole bydlet do Prahy.

Co to bylo za práci?
Personalistika, moc mě to bavilo, ovšem zaměstnavatel (soukromník) mi ne vždy vyplatil mzdu, která mi dle smlouvy a odpracovaných hodin náležela. Za období od 9/2018 – 4/2019 mi dluží 24 000 Kč (drobné nepočítám) a od 10/2019 – 2/2020 mi dluží 45 000 Kč. Smlouvu jsem měla na dobu určitou do 29. 2. 2020. Upozornila jsem tedy zaměstnavatele, pokud nebudu mít ke konci února vše doplacené, dál smlouvu neprodloužím. Nemám tedy ani zaplacený 2/2020 a nevyčerpanou dovolenou.

Kvůli tomu jste se dostala do finančních problémů?
Ano, vzhledem k tomu, že jsem na tomto příjmu byla závislá, dostala jsem se do finančních problémů a složila jsem se. Byla jsem dva měsíce na neschopence kvůli vysokému krevnímu tlaku. Mezitím nastalo toto karanténové období. Ačkoliv posílám denně dva až tři životopisy na různé firmy a společnosti, nikde nepřijímají, tedy pokud nejsem řidič MKD, zedník a podobné profese.

Zvládáte domácí školu?
Tu zvládáme s dcerou v pohodě, nyní už nejsem na neschopence, tak budu řešit s malou ošetřovné.

Co je pro vás tedy nyní nejtěžší?
Teď o víkendu se nám rozsypalo auto. Nevím, kolik bude stát oprava a dost mě to předem děsí. Tady na vesnici, kde autobusy jezdí jen párkrát za den, je to bez auta dost problém.

Snažíte si nějak přivydělat?
Mám příjem jen výživné a nemocenskou a dvakrát měsíčně chodím darovat krevní plazmu.

Peněž tedy musí být opravdu málo…
Finančně to hodně drhne. V únoru 2020 jsme měly s dcerou na jídlo dohromady tisíc korun. Za plazmu jsem dostala dvakrát 700 Kč, z toho jsem měla celkem 400 Kč na měsíc na benzín a léky na tlak. Psychicky jako na houpačce.

Stačí vám měsíční příjem na pokrytí všech výdajů?
Za únor dlužím za pronájem bytu a fond oprav – celkem 10 600 Kč. Jinak je to jen tak tak.

Jste spokojená s rozhodnutím vlády, které se týká ne úplného otevření škol?
Zdravé děti a personál školy bych do školy pustila, pokud předem projdou testováním. Moje dcera má dobrou imunitu, nebývá nemocná, žádné virózy ani angíny, takové děti bych do školy pustila. Rozhodnutí nosit roušku bych nechala na každém řediteli školy. Statistiky uvádějí téměř 0 % nakažených dětí do 12 let, tudíž nemám s tím problém, pustit dítě do školy.

Jak se podílí otec vašich dětí na výchově a financování?
Jen do výše soudem vyměřeného výživného. Nyní si dceru nebere vůbec. Žije v Praze.

Jak vás momentální situace ovlivní do budoucna?
Bude to chvíli trvat, než se finančně vzpamatuji a poplatím dluhy. Je tu otázka bydlení, majitelce se nelíbí, že mám měsíční dluh a už mi hrozila, že mi koncem května neprodlouží nájemní smlouvu. To by byl pro mě hodně velký problém – bez práce a bez bydlení.

Co by vám v momentální situaci pomohlo?
Nejvíc, kdyby mi bývalý zaměstnavatel doplatil to, co mi dluží, abych poplatila dluhy, které díky němu mám a najít si práci v rozumném dosahu od bydliště.

Reklama