63ea3c9e15f09obrazek.png
Foto: Shutterstock

Mockument je výraz, který vznikl spojením dvou anglických slov. Mock znamená falešný a documentary jednoduše dokument. Jde tedy o dokumenty, jejichž cílem je prezentovat smyšlené události a fakta tak, jako by byla reálná. Nesnaží se vzdělat, ale pobavit, ale mezi řádky se stejně občas něco dozvíte.

Cunk o Zemi
Na Netflixu je k vidění mockument o historii lidstva. Provádí jím komička Diane Morgan jako Philomena Cunk a snaží se divákům v několika dílech zprostředkovat zásadní okamžiky lidských dějin. Hlavní informace jsou sice pravdivé, ale sebejistá moderátorka, která se tváří jako by měla patent na moudrost, je prokládá řadou postřehů a hlášek, které jsou vtipné svojí stupiditou. Předních odborníků a vědců se například ptá na to, jestli měli pralidé stejný počet otvorů, jaký máme dnes. Na těch je sice vidět, že jsou mírně zaskočení, ale přecházejí na její hru a na otázky se vždy snaží uspokojivě odpovědět.

Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu
Jedním z nejslavnějších tvůrců mockumentů je postava Borata v podání Sachy Barona Cohena. V komediálním snímku z roku 2006 ho kazašské ministerstvo informatiky vyšle jako svého reportéra do USA. Komik Sacha Baron Cohen, který je Boratovým duchovním otcem, nemá problém jít v humoru až za pro mnohé únosnou mez a nevyhýbá se ani sexuálním či rasovým narážkám.

7 dní v pekle
Na dokument si hraje i komedie ze sportovního prostředí. Andy Samberg a Kit Harington v tomto počinu hrají dva tenisty, nesmiřitelné rivaly, kteří si zahráli nejdelší zápas v dějinách Wimbledonu. Utkání mezi nimi trvalo dlouhých sedm dní. Natáčení třiačtyřiceti minutového dokumentu přitom trvalo jen tři dny a nechybí v něm ani tenistka Serena Williams nebo kouzelník David Copperfield.

Co děláme v temnotách
V dokumentárním stylu je natočený také hororový fantasy seriál, který přináší pohled do každodenního života upírů žijících v New Yorku na Staten Islandu. Čtveřice upírů v něm sdílí dům s lidským společníkem a vyrovnává se s nástrahami běžného života, v němž se smrtelníci mísí s upíry. Na HBO Max jsou ke zhlédnutí čtyři řady.

Kancl
Žánr seriálových mockumentů nastartoval v roce 2001 britský Kancl, který měl tři série, a zachycoval pracovní den Davida Brenta v podání Rickyho Gervaise a jeho zaměstnanců. Je to šéf, kterého byste si určitě nepřáli, vystupuje arogantně a sebestředně, ale zároveň se domnívá, že ho mají všichni rádi. Z této předlohy vychází americká adaptace Kanclu, která vznikla v roce 2005 a dočkala se devíti sérií. Hlavní roli si v ní zahrál Steve Carell.  

Zdroje: ČSFD, Slashfilm, YardBarker, Wikipedia

Čtěte také:

Reklama