Mít velkou rodinu je krásné, ale ne každý si to může dovolit. Marcela (40) se rozhodla tento sen si splnit. Jenže teď s těžkým srdcem uznává, že to byla chyba.

kids

Rodiče ji vychovali jako jedináčka, takže záviděla všem kamarádkám, které měly sourozence. Odmala byla rozhodnutá, že si pořídí velkou rodinu. A taky své předsevzetí splnila. „S manželem jsme původně počítali se třemi dětmi, ale osud tomu chtěl jinak. Když už jsme měli dvě holčičky a kluka, tak jsem ještě dvakrát otěhotněla přes antikoncepci a jednou z vlastní hlouposti. Pokaždé jsme si řekli, že to tak asi má být. A já navíc ani neměla to srdce, dát toho drobečka pryč. Sice jsme měli obavy, jak to všechno utáhneme, ale navzájem jsme se utěšovali, že se to nakonec přece vždycky nějak udělá,“ vzpomíná Marcela, která se pak už pro jistotu nechala sterilizovat.

Postupem času ale rodičům začalo docházet, že si ukousli trochu velké sousto. „Jakmile děti začínaly postupně chodit do školky a školy, nároky na jejich výchovu postupně stoupaly. „Oblečení nakupujeme po sekáčích a z druhé ruky máme i většinu dalších věcí. Naše děti sice vědí, že nemohou mít stejné módní výstřelky a techniku, jako jejich spolužáci, ale to víte, líto jim to je pořád. Dokonce se dceři stalo, že ji kvůli tomu ostatní děti ve třídě šikanovaly a říkaly jí, že je socka. Syn zase přišel o kamarády, když z finančních důvodů nemohl jet se svou třídou na týdenní pobyt do Rakouska. Nechodí ani na obědy, nosí si je z domova a snažím se jim to vynahradit alespoň teplými večeřemi,“ popisuje své starosti Marcela, která dnes lituje svého rozhodnutí mít tolik dětí.

„Stydím se, že na to vůbec myslím, ale když mám být upřímná, dnes už bych se rozhodla jinak. Své děti miluji, jsem moc ráda, že je mám a ani jednoho z nich bych se za žádnou cenu nevzdala. Ale kdybych se mohla vrátit v čase, nechala bych se sterilizovat už po narození našeho třetího dítěte. Takhle jsem sice dala život všem svým dětem, ale co je to vlastně za život, když jim nemůžu dopřát nic z toho, co by si přály? Jen živoříme a počítáme každou korunu,“ přiznává Marcela.

Čtěte také: