Kojení je zajímavé téma, i když pro mě osobně právě teď není aktuální. Mám ale ve svém okolí mnoho žen, které mají miminka, a tak se přirozeně bavíme i o kojení. Občas se mě ptají, jak jsem to měla já. A hlavně jak jsem kojit přestala.

U mě to nebyl žádný problém, ani kojení, ani odstavování. Všechno šlo hladce, dceru jsem kojila do 13 měsíců, syna do 18 měsíců. Když jim bylo oběma kolem roku, kojila jsem už jen jednou denně, po ránu, když jsme byli vždycky doma a nijak nás to neomezovalo. A pak stačilo pár dní za sebou děti zabavit jinak, vylézt dřív z postele nebo tam prostě nebýt - a děti na kojení snadno zapomněly.

Přečtěte si také:

Vím, že některé děti jsou závislejší, a také některé mámy kojí během celého dne, i když mají děti starší než jeden rok. To je pak asi odnaučování kojení těžší, ačkoliv... Když máma kojí roční dítě celý den, určitě nemá v plánu přestat. Takže tyto rady asi stejně nevyužije.

Jak přestat?

kojeníZeptala jsem se několika zkušených matek, jak odnaučily své děti kojit. Tady máte jejich zkušenosti!

Jitka: Syna jsem kojila hodně dlouho, byly mu dva roky, když jsem se rozhodla, že už kojit nechci. Ale on se toho samozřejmě domáhal, navíc už mluvil, tak to bylo komické. Pokaždé jsem mu řekla, že už nemám mlíko a musí si vzít lahvičku. Trpělivě jsem to opakovala pořád dokola. Trvalo mu týden, než pochopil, že už opravdu nic nedostane. Naštěstí to nechtěl zkusit. :-) Myslím, že ve dvou letech je nejlepší to vyřešit takhle, dvouleté dítě pochopí, a taky to mámě věří, že už mlíko nemá.

Petra: Některé děti se odnaučovat nemusí, tak je lepší to nechat na nich. Moje děti se postupně odstavily samy, každé v jiném věku, ani jsem je nijak nemusela nutit. Ale zůstal jim zlozvyk z kojení sahat mi na prsa (za triko), to se mi nedaří je odnaučit, ony se tím uklidňují a i přitom usínají. Doufám, že je to brzy přejde. :-)

Katka: Mě kojení moc nebavilo, ale snažila jsem se. Vydržela jsem to do sedmi měsíců, pak už dcera jedla hodně jiných věcí, tak jsem si řekla, že končím. Nevěděla jsem, jak to udělat, tak mi mamka řekla, ať dám Terku na víkend k nim, že to zkusíme. Kdyby byl problém, nebydlíme daleko, mohla jsem pro ni zajet. Ale zvládla to v pohodě, a když ji pak naši přivezli, kojit nechtěla, vzala si klidně flašku. A mně se ulevilo.

Hana: Kojení se může ukončit kdykoliv, když si je máma jistá svým rozhodnutím, že to tak chce, a dá důvěru i děcku, že to zvládne. Já kojila tandemově, nejdřív Annu i Matyho, a teď Matyho i Máju. :-)

Zuzana: Vím, že to asi bude znít drasticky, ale já měla děti hrozné závisláky na kojení. Abych je odradila, mazala jsem si bradavky, aby jim to nechutnalo. Zkusila jsem toho víc, ale zabrala hořčice, ta jim opravdu nechutnala. Když to zkusily párkrát a pořád to byla stejně hnusná chuť, přestaly to chtít.

Romana: Já jsem kojení nepovažovala za nějakou překážku, takže jsem dceru kojila do tří let. Hodně jsem se bála, jak to bude zvládat, když kojení ukončím. Ale bylo to v pohodě. Ve třech letech byla už celkem rozumná, tak jsem jí to několikrát vysvětlila. Dvě noci proplakala a další už spala celou noc. Kojení je dobrá věc, jen to buzení třikrát za noc celkem tři roky je náročné. :-)

A co vy, jak jste přestaly kojit? Napište!

Další články v magazínu:

Reklama