Ekzém a roční období

Má zima vliv na zhoršení ekzému?
Ano, ke zhoršení může dojít. Kůže ekzematiků je mnohem citlivější. Neprospívá jí střídání teplot, venkovní suchý mrazivý vzduch, suchý teplý vzduch v místnosti, snížená vlhkost apod. Situaci může komplikovat i nevhodné oblečení. Tím vším se zhoršuje funkce kožní bariéry, snižuje se produkce ceramidů, tedy tukových částic, které jsou pro správnou funkci pokožky důležité. V důsledku vysoušení pokožky se mohou vyskytovat ekzémy v podobě svědících a zčervenalých ložisek.

Ekzém a covid-19

Jaký má časté mytí a používání dezinfekce vliv na kůži ekzematika?
Ekzematici se i za normálních okolností potýkají se suchostí pokožky na rukou – na dlaních, mezi prsty i na hřbetech ruky. Časté mytí a dezinfikování narušuje ochranné mechanismy pokožky, a ta je následkem toho citlivější – je suchá, pne, svědí a nutí ke škrábání. Tím vzniká začarovaný kruh. Čím více se ekzematik škrábe, tím více ztrácí pokožka vody, praská a svědí.

6229c1e6c1e05obrazek.jpg

Ekzém a jeho vzplanutí

Co dělat, když se objeví první signály vzplanutí ekzému?

  • Primárním cílem by mělo být eliminovat svědění a podpořit obranné mechanismy pokožky. K tomu napomáhá péče s ceramidy, s hojivými složkami, se složkami omezujícími svědění. Vhodným produktem je například Bepanthen Sensiderm krém. Čím dříve začne člověk pokožce pomáhat, čím dříve začne obnovovat kožní bariéru, tím je větší šance, že pokožka ztratí méně vody a nerozjedou se naplno nepříjemné příznaky ekzému.
  • Oblékat se do bavlněného a nedráždivého oblečený, které je prané v šetrných prostředcích.
  • Eliminovat stres.
  • Zaměřit se na složení jídelníčku. U každého člověka může ekzém zhoršovat jiná potravina. V mnoha případech jsou to ovšem citrusy, cizokrajné ovoce, jahody, meruňky, čokoláda nebo kakao. I příliš cukru v jídelníčku může pokožku oslabit.

Ekzém a praskliny

Co dělat, když se na kůži objeví praskliny?
Ideální je začít intenzivní péči o svědící pokožku dříve, než se praskliny objeví. Dobrou volbou jsou krémy, co se rychle vstřebávají a obsahují složky, které pomáhají obnovit poškozenou bariéru. Tím se sníží i ztráta vody z pokožky, ustává svědění a potřeba se škrábat. V případě, že jsou praskliny již hluboké, krvácejí či je ložisko mokvavé a zarudlé a svědění neustává, je potřeba vyhledat lékaře.

Ekzém a krémy

Podle čeho vybírat krémy na promazávání pokožky?
Obecná doporučení říkají, že čím méně složek přípravek obsahuje, tím lépe. Volte proto produkty bez přídatných látek, jako jsou barviva, vůně, konzervanty. Někdy ani přítomnost bylin v pečující kosmetice není optimální. Péči s obsahem antiseptických složek (např. chlorhexidin) aplikujte až po poradě s lékařem. O vhodném produktu se vždy poraďte s lékařem či lékárníkem. Každému může sednou něco jiného. Mezi osvědčené produkty ovšem patří Bepanthen Sensidaily ke každodennímu použití. Na projevy počínajícího ekzému můžete použít Bepanthen Sensiderm krém, který je vhodný i pro malé děti, a to už od narození a který pomáhá zmírňovat projevy ekzému. 

Bepanthen Sensidaily je kosmetický přípravek. Bepanthen Sensiderm krém je zdravotnický prostředek na léčbu příznaků ekzému. Pečlivě čtěte návod k použití.

CH-20220308-125

6229c1f984759obrazek.jpg