Přesně to mě vždycky potkalo – když jsem si nastavila rozpočet a zapisovala si útratu, nemohla jsem spát. Čísla mi neustále kolovala hlavou, stejně jako pocity viny, že tím autem bych teda jezdit nemusela, když můžu jezdit autobusem. Jednou jsem ale dostala spásný nápad, který mi pomohl učinit z šetření hru a hlavně mě neuvěřitelně motivoval.
5bf7e2313519dobrazek.jpg

Zapisujte si všechny nákupy, které jste si odpustila

  • Evidence nevýdajů je funkční a pozitivní metoda, jak ušetřit. Kdykoli vám zůstaly peníze v peněžence, ačkoli už byly skoro venku, zapište si to.
  • Vynechala jste při obědě polévku, kterou si jinak vždycky dáváte? Započítejte ji.
  • Šla jste se s kamarádkou místo nákupů projít? Odhadněte částku, jakou byste zřejmě v obchodech nechala, a zapište si ji.
  • Kdykoli si místo svého oblíbeného výrobku vyberete levnější alternativu, zapište si rozdíl.

Zapisujte si i ty nejmenší částky. Měla jste ve městě žízeň, ale vydržela jste až domů? Zapište si, kolik jste ušetřila za nekoupené pití. Nebo jste zaparkovala o pár ulic dál, abyste se vyhnula platbě parkovného ve výši 10 korun? I tento nevýdaj patří na seznam.

Halíře dělají talíře

Možná vám přijde jako nesmysl zapisovat si i dvacku za nekoupenou vodu nebo si odpustit nákup rtěnky, když stojí „jen“ 50 korun. Jenže právě tyhle drobné výdaje dělají v peněžence větší vítr, než si myslíte. Desetikorunu nebo stovku vyhazujeme snadněji a častěji než částky v tisících, nepřemýšlíme o tom.

Kolik můžete ušetřit? Budete se divit

Za první měsíc, kdy jsem tuhle metodu zkoušela, se mi podařilo nevyhodit čili ušetřit 11.733 korun! A další měsíce to bylo podobné.

  • Cokoli jsem si chtěla koupit, ale upustila jsem od toho, jsem si zapsala do poznámek v mobilu.
  • Na mém seznamu figurovaly vafle za dvacku, parkování v centru Prahy (záměrně jsem jela do cíle tramvají, i když se mi vůbec nechtělo), neuskutečněná objednávka pizzy do domu, výběr levnějších tampónů, ale i sérum na řasy v hodnotě skoro dvou tisíc.

To, že si tu sumu budu moct připočítat, pro mě bylo více motivující a uspokojující, než mít delší řasy nebo si dát vafle, které mi stejně půjdou tak akorát do špeků.

Zkusíte si zapisovat nevýdaje? Pokud máte svůj vlastní tip, jak ušetřit a netrpět při tom, napište ho do komentářů.