Vracíte se domů z porodnice, nebo již pár dní doma bojujete s nespavostí svého nového člena rodiny a nevíte si s ním rady? Zajistit miminku klidnou noc nemusí být vůbec snadné a pevná pravidla, která by platila bez výjimky, neexistují. Nevěste ale hlavu, nejste v tom sami. Jak s malými miminky správně pracovat a zajistit jim kvalitní odpočinek poradí laktační poradkyně specializovaného portálu Proděti.cz Hana Hutlová.

První měsíce života miminko prospí, neboť si zvyká na to, že je mimo dělohu, adaptuje se na okolní svět a v této fázi lze jen těžko říci, co je špatně a co dobře. Pár obecných pravidel vám ale pomůže zajet do pevných kolejí a zvyknout si na nový život.

baby

Začátky, první dny, měsíce

„Nesnažte se hned na začátku nastavit miminku nějaký režim, spíše přistupte na to, co žádá miminko, dovolte mu, aby spalo a jedlo, kdy bude chtít. V prvních měsících také klidně uspávejte miminko houpáním v náručí, neobávejte se získání špatných návyků, takto malá miminka se neumějí ukonejšit sama a nechat je vybrečet není správné,“ říká laktační poradkyně ze specializovaného internetového portálu Proděti.cz Hana Hutlová.

Rituály

Až teprve zhruba mezi 4. - 6. měsícem je již dítě celkem stabilizované a je schopno přivykat spánkovým zvyklostem a nějakému režimu. V této době je dobré zavést pevný uspávací rituál, měli by jím být klidnější činnosti, jako například příprava na koupání, samotné koupání, následuje masáž, oblékání pyžámka, krmení, povídání pohádky, následovat může přikrytí nebo uložení plyšového mazlíčka k dítěti do postýlky, pohlazení a pusa na dobrou noc.

Co je vlastě klidný spánek?

Klidný spánek je takový, kdy je dítě nehybné, dýchání je pravidelné, obličej je uvolněný, bez jakékoliv mimiky, kromě občasných náznaků sání. Klidný spánek je důležitý, protože v hluboké fázi spánku (NREM) se produkuje růstový hormon a zároveň se i lépe hojí rány a buduje se obranyschopnost organismu.

Co se děje během neklidného spánku?

„Během neklidného spánku (REM) pracuje podvědomí – „uklízí“, třídí poznatky a dojmy získané během dne, při tomto spánku mozek pracuje na plné obrátky a průtok krve mozkem je dokonce vyšší než v bdělém stavu, říká Hana Hutlová. Malé děti mají navíc sny až v průběhu poloviny spánku, nedonošené děti až v 80%, zatímco dospělý člověk sní čtvrtinu spánku.

Závislost na matce

Kolem 9. měsíce dítě začíná rozlišovat cizí osoby, uvědomuje si matčinu nepřítomnost, a proto je vhodný plyšový mazlíček, který mu pomáhá snášet tuto situaci. S hračkou se mazlí, připomíná mu něhu a teplo maminky. Pláč v druhé části noci bývá obvykle spojen se spánkovými cykly a je zcela přirozený, když dítě neumí samo usnout, přivolá rodiče – rodič by ho měl uchlácholit, ne si s ním začít hrát nebo rozsvítit a povídat si. Jestliže však dítě pláče v první polovině noci, může to být příznak nemoci, protože dítě by se nemělo během hlubokého spánku budit, často jsou příčinou rostoucí zoubky, zánět středouší nebo dýchací obtíže při nachlazení.

„Je nesporné, že klidný a dostatečný spánek je jedním z předpokladů zdravého růstu a vývoje dítěte. Ale často se maminky potýkají s velkou nepravidelností spánku svého dítěte a jsou pak samy nevyspalé a unavené. Proto odolejte pokušení dohánět domácí práce během dne, kdy dítě spí a odpočívejte též, nebojte se využít nabízené pomoci od příbuzných nebo kamarádů,“ uzavírá laktační poradkyně Hana Hutlová z Proděti.cz.

Čtěte také:

Reklama