liska

Traduje se, že lišky jsou chytrá zvířata. A tak si liška chytře vyhloubila noru mezi balíky slámy. Skvěle izolované hnízdečko pro vrh mláďat. Potud by bylo všechno v nejlepším pořádku, kdyby se z hromady slámy nezačalo brát ostrými chapadly sběráku. Asi tušíte, jak dopadla chudák matka liška. Zbylo po ní pět liščat.

Liščata osiřela, ale brzy našla ochotné adoptivní rodiče. Jedním z nich je naše sousedka. Nechci se pouštět do debaty, jestli je to tak správně, ale předpokládám, že když má myslivecké zkoušky, zřejmě ví, co dělá. Nechala lišče řádně oočkovat a poradila se s veterinářem, čím ho má krmit. Dostalo se jí odpovědi, že liška je jako pes, takže psím krmivem.

„Liška je sice jako pes, ale mezi lidmi je jí dobře jen do určité doby. Dokud je malá, tak je bere jako náhradu matky, ale jakmile dospěje, začne si od nich udržovat odstup a respektuje jen jednu osobu, kterou si sama vybere. I tak jí přirozený pud velí k návratu do přírody, kam patří a kde je jí nejlépe.

Tyto moudré informace mám od osoby nejpovolanější. Od pana Václava Chaloupky, který má s „výchovou“ divokých zvířat bohaté zkušenosti. Však ho znáte z nádherných večerníčků o medvědech a Vydrýskovi

Setkání s panem Chaloupkem byla vzácná náhoda. Jel kolem z fotografování divokých prasat, a protože jeho zájmem nejsou jen zvířata, ale i lidová architektura, zastavil se u naší roubenky. To nás potěšilo a pozvali jsme ho na kafe. Zdvořile odmítl, že spěchá, protože má v péči malou lišku s poraněnou nohou.

Když jsme mu řekli o sousedčině lištičce, chtěl ji samozřejmě vidět. Moc se mu líbila, všechny lišky prý nejsou tak hezké jako tahle. Je krásně vybarvená a má „obličej“ jako dospělá liška, chválil malou zrzečku pan Chaloupek.

Ale k ochočení a životu mezi lidmi byl skeptický.

„Stejně vám jednou uteče,“ řekl zkušeně a z jeho hlasu jsme vyčetli, že si nic jiného nepřeje.

Stejně jako my.

m

A jestli vás zajímá, jak taková výchova liščete dopadne, když neuteče, můžu vám příště vyprávět nádherný příběh jedné ochočené lišky jménem Budulínek.

Čtěte také:

Reklama