A je to tu. Rozhodnutí pořídit si štěně nabylo reálných obrysů a vy si jedete pro nového člena domácnosti. Jak ale nic nepokazit hned na začátku? Na to jsme se zeptali zkušeného chovatele a cvičitele psů Pavla Bradáče.

Jak staré by štěně mělo být?
Když jste se rozhodli pro správné plemeno, doporučuji ještě přidat výběr správného chovatele. Každý chovatel, i když chová psy s průkazem původu, má jinou odpovědnost a jiný zájem o kvalitu odchovů. Doporučuji si dát velký pozor na ty „chovatele“, kteří vám předají štěně před 49. dnem jeho života. Měl jsem v posledních týdnech několik případů, kdy bylo štěně vnuceno novým majitelům již v šestém týdnu. A na jeho chování to mělo tragické následky. Právě šestý týden končí období takzvaného vtiskávání a následky stresu, který způsobí odebrání štěněte mámě, si pak nese celý život. Ale naopak, příliš pozdní odebrání štěněte má za následek jeho silný vztah ke psům a slabý k lidem, zejména k majitelům. Ideální doba je okolo dvou měsíců věku štěněte.

Dog

Potřebuje speciální stravu?
Nové štěně určitě potřebuje stravu pro štěňata, ideálně kvalitní granule. Mají vyvážené a přesné složení. Pokud chcete krmit syrovou stravou typu „barf“ či vařenou stravou, začněte až od věku jednoho roku. Dříve může špatná či nevyvážená strava způsobit problémy v růstu a následně v dospělosti. Důležitý je také počet krmných dávek a intervaly krmení. Začínáme obvykle s pěti dávkami krmení denně a postupně jejich počet snižujeme až na jednu či dvě. Lepší je krmit dvakrát denně jako prevenci přetočení žaludku. Z téhož důvodu je vhodné také učit štěně klidu po jídle.

Může být samo? Myslím tím třeba přes noc. Nebo je dobré brát ho k sobě do ložnice?
Myslím si, že je důležité, aby štěně, ale i dospělý pes měli v životě jistou dávku pravidelnosti. Pes je smečkový čili sociální tvor. Proto mu není dobře, pokud je sám. Jako prevence stresu je doporučeno mít od chovatele jako součást místa ke spaní pro štěně hadr s pachem jeho mámy. Někdo dává štěněti také tikající budík jako náhradu tlukotu mámina srdce. Je na rozhodnutí majitele a na jeho možnostech, jaký zavede psovi režim. Důležitější, než kolik času se psem strávíme, je kvalita takto stráveného času. Dlouhá vycházka má menší hodnotu než několik minut společné intenzivní práce.      

Takže štěně vydrží samo přes den, kdy jsme v práci?
Počítejte s tím, že štěně nemusí mít vybudované hygienické návyky. Jakou dobu štěně vydrží samo, je velmi individuální. Každý pes to má jinak. A každý pes bude mít také jinou rychlost, se kterou přestane doma dělat hromádky a loužičky. Je pravidlem, že většina psů je přestane dělat doma samo, a ne díky „odnaučování“. Naopak. Odnaučování bývá často důvodem narušeného vztahu psa k jeho majiteli. Věřte, že to pes doma přestane dělat sám. Zpočátku zkrátka venčete velmi často, mnohokrát denně.

Od kdy a jak bychom měli štěně cvičit?
Pozitivními metodami můžeme štěně cvičit pomalu a opatrně od první chvíle. Negativními tresty, jako je cukání, korekce, škrticí obojky, struny a podobně, nikdy. Všechny cviky a všechny druhy problémového chování lze řešit pozitivními metodami, jen to ne všichni výcvikáři umí. Základní cviky se pes dokáže naučit i ve štěněcím věku. Důležitá je hlavně správná socializace, seznamování psa s okolím, dalšími (bezpečnými!) psy, lidmi a situacemi. Co se nestihne v tomto věku, to pak v dospělosti trvá velmi dlouho.

Na co si ještě dát pozor?
Zejména na špatnou komunikaci. Nejvíce problémového chování způsobují sami majitelé svým potvrzováním drobných problémů, až z nich nastanou velké. Pro psa je například odměnou jakékoli upoutání vaší pozornosti, a to i když dělá něco nežádoucího. Pro nové majitele jsou dobré speciální kurzy pro štěňata. Učíme je, jak si vybrat veterináře či psí školu, ale hlavně jak správně komunikovat, aby ze štěněte vyrostl poslušný a šťastný pes. Bez potlačení osobnosti a zdravotních následků.

Kdo je Pavel Bradáč?

bradacSpolečně se svou ženou Evou provozuje areál v Herolticích, je zakladatelem Klubu pracovní a zábavné kynologie a hlavním trenérem zdejší psí školy. Výcvikem psů se živí od roku 2009, věnuje se také vodnímu záchranářství. Má za sebou velké množství „napravených“ psů a vytvořených kvalitních vztahů s jejich páníčky. Více na www.kynolog.cz.

Čtěte také:

Reklama