Zhruba před pěti lety se mému manželovi (tehdy ještě nebyl mým manželem, ale pouze partnerem), od základů změnil život. Po mnoha vyšetřeních u něj byla diagnostikována celiakie, a tím pádem byl nucen dodržovat bezlepkovou dietu.

Těm, kteří se nemusí žádnými omezeními ve stravování řídit, to možná nepřijde jako žádná závratná životní tragédie, ale pro nemocného to tak chvíli vypadá.
A stejné je to i v případě, že člověk žije s celiakií už téměř od narození.
Do třídy na základní školu se mnou chodila spolužačka, která velice těžce nesla svou odlišnost, když si na svačinu nenosila chleba jako ostatní, nechodila na obědy a ani nemohla mlsat stejně jako my.

Můj manžel si tak ze dne na den musel překopat celý dosavadní stravovací režim. Přestal chodit do jídelny na kolejích, nemohl si koupit jen tak rychlou svačinu u stánku, nemohl jít dokonce s kamarády na pivo.

Musel se naučit přemýšlet nad každým jídlem, které chtěl sníst.

A protože už tehdy bydlel se mnou u mých rodičů, znamenalo to pro mě a mou mámu, že jsme se musely naučit trochu jinak vařit, a já jsem se dokonce časem stala poměrně úspěšnou pekařkou chleba (pravda, až po mnoha neúspěšných pokusech, které skončily nepoživatelnými napodobeninami chleba).

Naše vaření většinou probíhalo tak, že se všechno jídlo vařilo dohromady a až před přidáním mouky nebo jiné nevhodné potraviny, se oddělila porce pro mého muže, která se mu upravila podle zásad bezlepkového stravování.

Koupili jsme si domácí pekárnu na chleba (tu dodnes považuju za nejlepšího a neocenitelného pomocníka každého celiaka), nakoupili dostupnou literaturu, vytáhli všechny potřebné informace z internetu, přihlásili jsme se do klubu celiaků a naučili jsme se s diagnózou celiakie žít...

V poslední době se nám ozvalo několik čtenářek, které tematika celiakie a bezlepkové diety zajímá, uvítaly by i recepty na bezlepkové jídla. Proto jsme se jim rozhodli vyhovět. V rubrice Vaření vyjdou články, které vás s celiakií seznámí a recepty na bezlepková jídla najdete nově v kategorii Bezlepková dieta, na Vaření. Mějte prosím strpení, bezlepkové recepty budou přibývat postupně.   

Stránky s informacemi pro celiaky, které mi byly nápomocny při seznamování s nemocí a dietou, také při sestavování článků o celiakii:
http://www.coeliac.cz
http://www.celiac.cz
http://www.bezlepkovadieta.cz

            

   
Reklama