Je velmi běžné, že vztah prochází fázemi, kdy jeden nebo oba partneři ztrácejí zájem o sex.
To může být jednoduše omezeno na skutečnost, že sexuální zájem má tendenci časem odcházet a přicházet. Není neobvyklé, že mají partneři v různých fázích svého vztahu odlišně chuť nebo nechuť na sex. A to souvisí nejen se specifickými problémy ve vztahu, ale také s vnějšími příčinami.

Proč chuť na sex mizí?

Mileniálové jsou specifická generace. Mají vše. Mohou cestovat, měnit práci nebo pracovat na volné noze, nechtějí se příliš vázat a svoboda je pro mě to nejdůležitější ze všeho. A právě z důvodu neschopnosti udržet si stabilní vztah, dochází k tomu, že se pro ně sex nestává alfou a omegou jejich života. Je přeci tolik věcí, které mohou lákat a způsobovat onen pomyslný orgasmus.

Dalším faktem, proč je nyní situace taková, jaká je, souvisí s tím, že jsme uhnaní, upracovaní a v neustále honbě za vyděláváním peněz, splácením hypoték nebo šetření na vysněnou dovolenou nebo třeba auto. To jde ruku v ruce se stresem a nekvalitním spánkem. A co si budeme povídat, když člověk ráno vstává levou nohou a strká si sirky do očí už s prvním zazvoněním budíku, na odreagování ve formě sexu nebývá už tak úplně chuť.

Dobrým příkladem toho, jak fenomén sexu upadá, demonstruje průzkum amerického deníku Tim. Podle něj se počet lidí, kteří mají sex alespoň jendou týdně snížil z 45 % na 36 %. Mladí lidé ve věku 18–29 let z celých 20 % loni vůbec sex neměli, což je dvakrát více než v roce 2000. Klesá také prodej prezervativů i porodnost.
Obecně se dá říci, že sexu ubývá z několika důvodů:

  • Příčinou nechutě na sex je zmiňovaný stres na pracovišti nebo v běžném životě. Problémy, které si s sebou neseme mají na náš zájem o tuto zábavu neblahý vliv.
  • Závislost na sociálních sítích se udává jako jeden z hlavních důvodů, proč nemít sex. Na internetu je přeci stále tolik neobjeveného!
  • S tím souvisí i snadné uspokojení díky pornu. Že vám to přijde nechutné? Nemusí. Mladí nemají čas na vztahy, přesto je občas potřeba „trochu upustit páru“. Masturbace se tak jeví jako velmi jednoduchá cesta.
  • Sebevědomí. Přestože jsou mileniálové svobodní duchem a svým přesvědčením, je dokázáno, že se také jedná o generaci, která má problém se sebou, svým tělem a tím, jak vypadají.

Sex jednou za měsíc

„Miluji sex a nedovedu si bez něj představit život, ale pravdou je, že na něj s partnerem prostě nemáme mnohdy čas, někdy ani chuť,“ přiznává třicetiletá Alice. „S Michalem jsme spolu již deset let a jsme moc spokojení, jenže tlak v práci, stres kvůli placení hypotéky a naše cestovatelské sny se občas neslučují s aktivním sexuálním životem.“
„Už dobrý půlrok spolu spíme zhruba jednou až dvakrát měsíčně. Víc v tuto chvíli asi ani nepotřebujeme. Co si ale dopřáváme každou noc, tak je vzájemné objetí. Bez toho by to snad ani nešlo,“ dodává Alice.

Také si přečtěte:

Reklama