Mám hned několik fobií, ale za nejhorší považuji hady a upíry.


Jako pětiletá jsem spolu se sestřenicemi a bratranci trávila prázdniny na malém městě u babičky a dědečka. Protože babi s dědou ještě chodili do práce, měla se o mě postarat o devět let starší sestřenice, ostatní bratranci a sestřenice už byli dost staří na to, aby se o sebe postarali sami, a navíc v tomto malém městě bydleli. Měli zde spoustu kamarádů ze školy, jen já tu kromě nich nikoho neznala. Ale tím jsem se nikdy netrápila. Sestřenice mě brávala vždy všude s sebou a byla na mě moc hodná. Jednou ale musela k zubaři do jiného města a mě dostal na starost po ní nejstarší bratranec (bylo mu 13 let). Vzal mě s sebou na hřiště, kam šel hrát badminton. Posadil mě na lavičku a víc se o mě nestaral. Měla jsem s sebou panenku v kočárku, takže jsem měla o zábavu postaráno. Zabrala jsem se do hry, když vtom mi někdo něco hodil za tričko. Celá jsem se rozklepala úlekem. Když jsem z trička vytřepala slepýše, utekla jsem s pláčem k babičce. Bratrance jsem od té doby nechtěla ani vidět, i když nevím, jestli toho hada (ještěrku) hodil on.


Tohle byl takový základ mé fobie a za pár let k němu přibyl další.


Můj první tábor. S oddílem jsme se jeli někdy na jaře podívat na naše letní tábořiště. Kousek od místa, které jsme vybrali pro postavení stanů, vystupovaly z vysoké trávy kameny. Už z dálky se mi na nich něco nezdálo. Když jsme přišli blíž, nebyla jsem schopná se pohnout, roztřásly se mi kolena, nemohla jsem mluvit. Ty kameny si vybraly zmije pro slunění po zimě. Dodnes nechápu, jak mě na ten tábor dostali. Vím jen, že v létě tam nikdo žádné hady neviděl.


Na druhém stupni základní školy jsme v rámci protidrogové prevence jezdili každý rok k jednomu pánovi, který nám promítal filmy s protidrogovou tematikou. Filmy si nepamatuji, ale hady ano. Ten člověk měl několik hadů, a jako zpestření naší návštěvy u něj je před námi krmil (mohli jsme je nakrmit i sami a samozřejmostí bylo si hada pohladit). Velký tlustý had plazící po podlaze je také mojí největší noční můrou.

 

K fobii z upírů, která přijde hodně lidem úsměvná, jsem bohužel taky přišla v dětství na prázdninách s bratranci a sestřenicemi. Tohle léto jsme spali všichni na zahradě ve stanu. Jednou dávali v televizi film Upír z Nosferatu. Bylo to dost pozdě, dívat se mi moc nechtělo, ale než být sama ve stanu, to raději ten horor. Po skončení filmu jsem se klepala zimou, měla jsem horečku a nemohla jsem mluvit. Tu noc jsem ve stanu nespala. A každou další noc až do dnešního dne usnu pouze s pořádně omotanou peřinou kolem krku. Když jsem byla starší, tak jsem si přečetla román od Brama Stokera Dracula, ale mého strachu mě nezbavil. Spíše mou fobii prohloubil, ale zase mi poradil, co by na upíry mělo zabírat. Vždy mám u sebe něco stříbrného a křížek z krku sundávám jen málokdy. Dokonce jsem si ho nechala posvětit. Přátelé říkají, že informaci o česneku, stříbře a kříži pustili do světa právě upíři a že to jim vůbec neublíží. Přeci by nám neřekli, jak se jich můžeme zbavit, že? Ale podle mě to funguje, protože na upíra jsem zatím nenarazila.

 

Se zvláštní fobii

Sama.osobne


Hadi - O.K., ale jak můžete mít fobii z něčeho, co neexistuje (upíři)? A tady nejde o fobii, ale o strach způsobený nadměrnou fantazií z knih a filmů. Já nemám stříbrný křížek, česnek u sebe nenosím a na upíra jsem taky nikdy nenarazila, ani na yettiho.

Máte fobii z upírů? :-)

TÉMA do novinek NA PÁTEK:
FOBIE
Skáčete na stůl, když kolem proběhne myška?
Dusíte se ve výtahu?
Křičíte, když vidíte pavouka?
Opíjíte se před cestou letadlem?
Bojíte se otevřených oken?
Z čeho máte chorobný strach?
Napište nám na: redakce@zena-in.cz
za příspěvek můžete vyhrát zajímavé ceny

Reklama