Malé děti, malé starosti, velké děti, velké starosti, říká se, a jak tak pozoruji, je na tom hodně pravdy. Dokládá to i příběh pětadvacetileté Žanety, která se zamilovala do zadluženého muže a její matka Marcela má strach, že ji zatáhne do problémů.

mum

Láska si nevybírá a těžko do ní můžu někomu mluvit, ale radost mi to nedělá. Právě naopak. Ta moje holka bláznivá se zamilovala do takové podivné existence, že mám vztek, jakmile na to jenom pomyslím. Jako by se kolem ní nemotalo dost „kluků“, ona si „nabrnkne“ zrovna chlápka, který vězí až po krk v dluzích.

Ze začátku to samozřejmě tutlal, kdo by se chlubil neúspěchem, když balí holku, ale postupem času to z něj začalo lézt jako z chlupaté deky. Na nic nemá peníze, a my máme pocit, že se na Žanetu pověsil jako klíště a nechá se od ní živit. Jasně, že mu to vyhovuje, neplatí nájem, dostane najíst, a ještě má atraktivní holku, která je z něj, nevím proč, úplně paf.

Vůbec nevím, co ji na něm přitahuje, kromě toho, že je celkem pohledný, ale to přece nestačí. Zadlužený chlap mi moc atraktivní nepřipadá. Před několika lety se prý dal na podnikání. Založil s kamarády hospodu, a protože tomu houby rozuměl, zaměstnanci mu všechno rozkradli a hospoda šla na buben. No a jak už to chodí, kamarádíčci se rozprchli a jemu zůstal skoro milionový dluh. To je alespoň jeho verze, víc o tom neví ani Žaneta, prý ji nechce zatahovat do svých problémů.

Ale jak je vidět, tak sám je také řešit neumí. Dělá nějaké sezonní práce, tu řidiče, pak někde na stavbě, a jak ten dluh splácí, jestli vůbec, ví jenom on.

Když jsem si o tom chtěla se Žanetou promluvit a varovat ji, že to může být časem velký problém, ohradila se, že ho má ráda a nemůže ho nechat ve štychu. Navíc je takový blázen, že s ním plánuje dítě a chce si vzít hypotéku na byt!

Jsme bezradní. Vůbec se o tom s námi nechce bavit a na naše otázky, kdo bude splácet hypotéku, až bude na mateřské, vždycky odsekne, ať to neřešíme, že je dospělá.

Ano, je sice dospělá a je to její  život, ale nám přec e nemůže být lhostejné, kam se řítí.

Bojíme se, že bude nešťastná.

Marcela

Čtěte také: