Devětatřicetiletá Hana bydlí v domku se svými rodiči, kteří ji kdysi poskytli azyl před násilnickým manželem. Od té doby uběhlo patnáct let a Hana se chce konečně osamostatnit. Ale rodiče to berou jako zradu.

matka

Možná si ještě některá z vás pamatujete na příběh „Stala jsem se rukojmím své matky“, který jsem psala zhruba před rokem. Myslela jsem si, že něco podobného je opravdu ojedinělé a v dnešní době se už nestává, aby se dospělá, takřka čtyřicetiletá žena nedokázala vymanit z vlivu rodičů. A vida, další velmi podobný příběh mi nedávno vyprávěla kamarádka.

Její kolegyně Hana (39 let) je na tom úplně stejně jako moje sestřenice a vůbec si neví rady.

Bydlí na malém městě v domku u svých rodičů, kteří ji vzali pod ochranná křídla, když ji manžel mlátil. Utekla od něj se dvěma malými dětmi a doma našla azyl. Rodiče jí poskytli nejen zázemí, ale pomohli jí i finančně, protože tenkrát byla ještě na mateřské.

Časem, jak kluci rostli, si upravila ještě pokojík po bratrovi, který si založil vlastní rodinu, koupil byt a o soužití s rodiči nestál. Není divu, matka je pěkná generálka a žádná snacha by s ní asi nevydržela.

A tak zůstala dcera, která pokorně splácela svůj dluh. Jenomže jak dlouho má být ještě vděčná? Matka si z ní udělala služku, naložila na ni veškerou starost o domácnost, užívá si spokojeně důchodu, a „kecá“ jí do všeho. Určitě počítá s tím, že dcera u nich už zůstane a postará se o stárnoucí rodiče. Ano, tak to kdysi bývalo a možná je to tak správné.

Jenomže Hana se chce „trhnout“. Kluci studují, mají přítelkyně a matku už vlastně nepotřebují. Konečně chce žít podle svých představ, a ne podle představ své matky. Dokonce si našla malý byt, už měla klíče, ale jakmile se to matka dozvěděla, ztropila hysterickou scénu, že je nevděčnice, která je chce opustit, když jí tak pomohli!

Tak Hana sklapla podpatky, vrátila klíče a dál se trápí představou, že takhle bude „hnít“ do konce života.

Škoda, že se nechala zase zviklat. Já bych jí poradila, aby sebrala veškerou odvahu a od rodičů odešla. Když zůstane, bude mezi ní a matkou růst napětí, které se může proměnit v nenávist. Když odejde, získá sebevědomí a může začít nový život, na který ještě není pozdě.