mirkaa.jpg
Foto: Se sohlasem Mirky Česlové

Jste profesionální make-up artistka. Jak to máte ale s péčí? Jaké produkty nikdy nevynecháte, jak vypadá vaše pravidelná rutina?
Za každým perfektním make-upem stojí hlavně zdravá pleť. Takže pro mě je to naprostý základ, že o ni pečuji. Každý den se poctivě odlíčím – mezi mé každodenní produkty patří dvoufázový odličovač, který odstraní těžký make-up a řasenku, následuje čistící balzám na pleť, dočistím pleť tonikem a aplikuji sérum, oční krém a noční krém. Ráno pak začnu tonikem, následuje sérum, denní krém, pokladová báze a pak už nanáším make-up.

Líčíte se denně? A líčíte se podle toho, co máte zrovna na sobě?
Ano líčím se denně, ale zastihnete mě občas i bez make-upu. Ale je to výjimka. Líčím se i podle toho, co mám na sobě nebo podle toho, na co mám zrovna náladu, jak se cítím nebo dle příležitosti, na kterou se chystám.

Co je podle vás základem pro dokonalý make-up?
Kromě zdravé pleti je to podkladová báze a následně výběr správného odstínu a konzistence make-upu. To je nejdůležitější a pak už je na každém, v čem se cítí dobře a jestli má rád výraznější oči nebo například rty.

Máte nějaké triky, aby make-up vydržel co nejdéle?
Podkladová báze, nenanášet velké vrstvy make-upu, fixovat pudrem a poté celý make-up zafixovat fixačním sprejem.

Jaké chyby v líčení podle vás lidé nejčastěji dělají?
Špatná péče o pleť jako základ, následně špatná volba odstínu i nanášení make-upu a neznalost typu pleti, kterou mají. Následně volí nevhodné produkty. Např. pro suchou pokožku volí matný make-up, a to nebude nikdy fungovat a naopak.

Víte i vy o nějaké své chybě, kterou jste dělala, ale naštěstí už jste s tím přestala?
Já jsem právě dříve dělala ty velké vrstvy make-upu, ale postupem času jsem zjistila, že obecně méně je více a u make-upu to platí taky.

Platí tedy, že méně je někdy více...
Ano, o to více to platí u zralejší pleti.

Už jste v oboru nějakou dobu. Změnilo se podle vás za tu dobu něco? A co techniky líčení, jsou pořád stejné?
To, co zůstává nadčasové je opět zmiňovaná péče o pleť, zdravá pokožka nikdy nevyjde z módy, a proto na ni tak apeluji. Ale jinak se trendy v líčení neustále mění – dříve se např. používaly matné make-upy a výrazné líčení, teď se dostává do popředí více přirozený look, lesklá pleť, jemné stíny, lesklé rty, zkrátka, aby to působilo zdravě a šťavnatě.

Máte nějakou oblíbenou make-up artistku u nás nebo v zahraničí, od které se inspirujete?
Moje make-up guru je Lisa Eldridge – hlavní vizážistka značky Lancome, potom Pat McGrath a baví mě, jak líčí Ivanka Tokarská.

Platí podle vás, že jsou dražší produkty z dekorativní kosmetiky lepší než ty levnější?
Co se týče péče o pleť, tak většinou ano, protože používají dražší ingredience, které si ty levnější značky nemohou dovolit, ale u dekorativní kosmetiky tomu tak není vždycky. Mnohé produkty z běžné drogerie jsou srovnatelné s dražšími produkty z parfumérií.

Ve videích na sociálních sítích zkoušíte různé zajímavé produkty. Je něco, co vás za poslední dobu opravdu dostalo?
Nemůžu říct, že by mě za poslední dobu vyloženě ohromil nějaký konkrétní produkt, ale musím říct, že se mi ještě nestalo, abych kvůli jedné rtěnce běhala po městě celý den a poté, co jsem ji uveřejnila na sociálních sítích, tak se rozpoutalo davové šílenství, které překročilo i hranice České republiky. Kvůli rtěnce z vánoční edice značky DIOR mi psaly ženy ze všech koutů světa a sháněli ji snad všichni. A byla to celkem sranda to na sociálních sítích pozorovat včetně mého nejbližšího okolí.

Máte nějaké tři konkrétní oblíbené kousky, na které nedáte rozpustit?
Estée Lauder – Double wear make-up, Rtěnka Maybelline SuperStay Vinyl Ink odstín Captivated a řasenka Clinique HighFi Mascare, která dělá neskutečně dlouhé řasy.

Vyzkoušela jste na sobě už něco, kdy jste si řekla, že to byl vážně úlet?
Pro mě nic není úlet, ráda experimentuji, ale můj přítel na to má často jiný názor.

Povězte nám o vašich videích? Jak jste s tím vlastně začala? A jak dlouho trvalo, než přišel nějaký úspěch?
Videa jsem začala natáčet před více jak 5 lety, ale pouze na Youtube a nebyl to žádný extra boom. Až teprve minulý rok jsem si řekla, že bych mohla zkusit TikTok. Nejprve jsem natáčela videa bez řeči, kde se pouze líčím, ale poté jsem si řekla, že bych mohla zkusit natočit video i s mluveným slovem. A jen co jsem ho nasdílela, během dne mělo asi 10 tisíc zhlédnutí. Tehdy mi došlo, že to bude nejspíše ta cesta, kterou bych se měla vydat. Lidi mi na to video začali velmi dobře reagovat a od té doby se více méně držím tohoto formátu, i když to není vždycky zaručený recept. Já se v této pozici cítím nejlépe, protože jsem to prostě já a na nic si nehraju. Jakmile člověk dělá věci na sílu, lidi to okamžitě vycítí a nemá to takový zásah. Takže i když to opakují všichni i já musím souhlasit s tím, že autenticita je v komunikaci na sociálních sítích to nejdůležitější.

Co na sítích za tu dobu, co natáčíte, nejvíc nenávidíte a co naopak máte ráda?
Vždy mi velkou radost udělá, když mi někdo napíše, že moje rady mu opravdu pomohly a třeba i v jistém slova smyslu změnily život. Síla make-upu se občas podceňuje. A naopak nemůžu říct, že by se mě nedotýkaly zlé komentáře lidí, jejichž cílem je prostě jen ublížit. Na to si asi nikdy nezvyknu.

Točíte videa na různé sítě včetně TikToku. Jaký na něj máte názor a co byste vzkázala těm, kteří jsou k němu skeptičtí a vidí ho jen jako platformu pro děti?
TikTok už dávno není jen platforma pro děti. I když samozřejmě takto vznikala a stále jich tam je dost. Ale píší mi tam třeba i šedesátileté dámy, které mě sledují. Jestli je TikTok něčím výjimečný, tak je to jeho algoritmus, který reaguje na to, co vás opravdu zajímá a baví, takže pak to může být skvělý zdroj inspirace v oblastech, která vás opravdu zajímají. Já si na TikTok nemůžu stěžovat, protože to pro mě byl start mojí kariéry na sociálních sítích.

Jaké jsou aktuální trendy v líčení pro rok 2024?
V roce 2024 stále pokračuje trend čisté pleti a minimalismu, který podtrhuje přirozenost ženy. Nicméně já vždy říkám nebojte se být i odvážnější.

Je nějaké pravidlo při líčení lidí, kterým se řídíte? Například výrazné rty a k tomu méně nalíčené oči apod.?
Já osobně si myslím, že je možné kombinovat jak výrazné rty, tak oči, ale je pravdou, že se to musí umět. Pokud člověk s výraznější make-upem teprve začíná, je dobré se tímto řídit, takže buď výrazné oči, nebo rty.

ewrwr.jpg
Foto: Se souhlasem Mirky Česlové

Starala jste se o vizáž Danuši Nerudové během prezidentských voleb nebo líčíte různé modelky na focení apod. Je ještě nějaká zajímavá osobnost, kterou jste měla tu čest líčit?
Těch osobností je spousta, jelikož často líčím pro ženské časopisy, líčím od hereček (Míša Maurerová, Berenika Kohoutová), modelek (Agáta Hanychová, Andrea Verešová, Andrea Kalousová, Aneta Vignerová) až po např. spisovatelky nebo národní tenisový tým. Ale zcela upřímně, stále největší radost mi dělá, když „běžné“ ženy mění své denní rutiny a udělají si čas samy na sebe a dělá je to spokojenější a šťastnější.

Která známá osobnost se podle vás umí dobře líčit a které to naopak moc nejde?
Spousta známých žen se krásně líčí, ale já často vím, že jsou za tím mé šikovné kolegyně. Ale třeba modelka Karolína Mališová se líčí krásně sama, a i na svém instagramu často přináší make-up inspiraci. Nebo třeba Aneta Vignerová. Ale jinak většinou za dokonalým vzhledem hvězd stojí vizážisté, proto i ženám na svých kurzech říkám, ať se nesrovnávají a nekladou na sebe nesmyslné nároky.

FotottJet.jpg
Foto: Se souhlasem Mirky Česlové

Když líčíte i některé známé ženy, jakou osobnost jste si užila v poslední době nejvíc?
Moc jsem si užila líčení s Terezou Bebarovou, která byla neskutečně milá a inspirativní a nechala mi volnou ruku, a to mě prostě baví.
 
Jaký je rozdíl v líčení na focení či do televize od toho běžného?
Je to zcela jiná disciplína. Na běžné nošení máme make-up, který je přirozený a ve kterém se cítíme dobře, protože ho vidíme na denním světle. Naopak televizní a foto make-up musí vydržet zátěž jako jsou světla, změny teplot, časová náročnost, odolnost vůči otěru – např. při převlékání a opravdu hlavní veličinou jsou zde světla. Každý fotograf používá jinou intenzitu světel a dle toho my musíme přizpůsobit make-up.

Která část vaší práce vás baví nejvíc?
Komunikace s lidmi, vzájemná inspirace, poznávání šikovných lidí v mém oboru a samozřejmě i mimo něj, a to, jak se to ve finále vše propojuje a vzniká hezká sdílená energie.

Máte nějaké kariérní cíle?
Jedna věc, kterou bych si fakt přála, tak je mít vlastní značku nebo kolaboraci s brandem, který splňuje veškerá moje kritéria – design, funkčnost, kvalitní materiály či suroviny, ekologický přístup, ale stále přiměřená cena.

Co podle vás dělá vizážistku dobrou vizážistkou?
Spokojené klientky, které se opakovaně vrací, a to že se neustále vzdělává a pracuje na sobě.