Holky, já se přiznám, že rituály žádné nemám ani neprovozuju. Naopak, snažím se ze všech sil, abych žádnému tzv. rituálu nepropadla, protože jsem přesvědčena, že svazují, omezují a nenechávají člověku možnost svobodně se rozhodnout. A zotročují v konečném důsledku celou rodinu. Rituály proto ničím v zárodku a baví mě vymýšlet novoty. 

Ale na druhé straně ... mám ráda zdravé stereotypy -  ráno lezu z postele a přímou čarou mířím do koupelny, abych ušetřila partnera pohledu na můj zdrchaný účes a přivřené poloslepé oči. Koupelnu po sobě hezky uklidím. Stereotypně postavím na čaj, uvařím si svou zamilovanou Meltu do konvice na celý den, k snídani si vezmu knížku, vlevo vpravo mi u toho asistuje kočka....jestli tohle je rituál, nevím.

Rituálem já rozumím nějaký speciální obřad, hraničící s pověrčivostí, takže asi raději přece jenom zůstanu u toho pojmu "stereotyp". Pro někoho může být i stereotyp strašákem, ale pokud se to nepřehání, může to znamenat  pěkný začátek nového dne.

Gerda


Milá Gerda,

ďakujeme za milý príspevok. Je fajn, že v tom máte jasno. Veľa ľudí vníma rituály ako nejaký obrad, ktorý skor súvisí s mágiou než s reálnym životom...

Spomínam si, že pravidelný ritutál chodenie do kostola Sigmund Freud označil za nutkavú neurózu.

Prajeme krásny deň :-) 

 

 


 

Reklama