S černou pletí výrazně kontrastují živé, velké oči a samozřejmě, jak to už u černochů bývá, také zuby. Zdravé zuby. Pan Motlamedi Lukoma je z Botswany. V Čechách žije bez mála šest let. Miluji české ženy, protože jsou vtipné,“ říká a dodává, že manželku chce jen odsud…

„Vy byste se mi právě chtěla líbit,“ pravil šibalsky po představování. „No tak, ještě jste mě neviděl po ránu, pane magistře,“ vtipkuji, ale polichotil mi.

Ano, magistře. Tento milý ramenatý chlapík má totiž právě tento titul a v Praze na Vinohradech se živí jako lékárník.

peMluví tak roztomile, že se mi nechtělo převádět jeho zajímavý projev do češtiny tak, jak má být, a proto vám ho předávám co nejautentičtěji.

Pokud byste některá chtěla tento černý muž, se zajímavým životním názorem a velikou slabostí pro české ženy, je volný.

Jak vám mám říkat? Bojím se, že si na vašem jménu rozlomím jazyk.

Medi, nebo taky Pepo. To je po vašem. Kamarádi mají pro mě jména tyhle a já slyšim na všechny.

Proč jste se rozhodl pro českou republiku, Pepo?

To zavinila moje žákyně, vlastně spolužákyně ze školy v Gaborone. Byla tam dlouho a byla moc krásná. Jako víla z moře. Tak tu jsem měl rád a já chtěl ji zavést jako manželku, ale to její táta a ani máma ne a ne dovolit. On tam byl jakože turista, ale jeho žena tam je chemička. Takže tam byli vlastně déle než já. Asi tam furt jsou. Já po studiích zbláznil do Česka a ještě s přítelem odjel tady. Napřed do Tábora, pak do Prahy.

A vy jste přímo z hlavního města?

Ne. Já jsem se narodil a byl jako malý chlapeček v Mahalapye. To je město, asi tak jako Olomouc, ale jinak úplně jiné.

Mě vás doporučila kamarádka Lenka právě proto, že máte tak rád české ženy a že je s vámi legrace. Proč právě Češky?

No to já Lenku balil. A moc ji chtěl. Jenže ona že kamarádi a tak teda proč ne. Kamarád je také dobrý, když to nejde jinak. Já mám rád, jak vy máte pořád ze všeho humor. A taky se mi moc zalíbilo koukání. Tedy jak vy koukáte. Nejhezčí koukají oči, co jsou modré. To jsem jako krysa, když jí žere had. To bych vydržel dlouho. Myslím, že váš pohled na dítě je moc milý pro mě. A vaříte a moc dobře. Mně chutná polívka z jater kuřat.

A vy sám vařit umíte? Uvařil byste mi, kdybych se k vám pozvala?

No já bych nejen vařil! Já bych dělal, co bys chtěla. I když moc mi to nejde. Říkám jako to vaření, protože všechno jiné ano.

Aha. Zeptám se na tělo. Je v té vaší oblibě českých žen také sex? Je to s Češkou jiné než s vašimi ženami?

No tak to je rozhodně úplně jiné. To je tak jiné, že to nemůže být nikdy stejné. Totiž, ona žena z Botswany a já myslím, že nejenom z Botswany, má jinak tyhle věci oblíbené a jinak žádá všechno i odlišeně se chová při a po sexu, víš. Můžu říkat, co si myslím?

Proto jsem tady.

Já měl několik žen tam i tady na své posteli. Naše ženy nemají v oblibě umývat se před milováním s muži. To mně nepřijde hezké a hlavně ne moc dobré, na zdraví. Naše žena po muži u sexu nic nežádá. Ona očekává, že muž žádá a ona udělá, co on žádá. Klečí nebo je jako pes. Být nad mužem není pro ženy u nás vůbec běžné. Skoro to pokládají za divné. Vy jste hned tady a hned tam a máte požadavky …jé, to jsou požadavky! Líbáte se jinak, ne tak slintavě. Mě baví si hrát, než dělám sex. To také vy chcete, někdy i dýl, než to mohu vydržet, ale to je zábavné. Máte chuť sahat na muže často a hladit i jinde než na zipu. Třeba u uší a to mám rád moc. Také tolik neškrábete a nenosíte paruky.

U vás nosí ženy paruky?

Ano a hodně. Ony často nemají takové vlasy, jak vy si myslíte. Ony mají takové jako to ptačí peří... hergot…

Chmýří?

Jo, chmýří. To je podvod trochu. Taky pocení je pro mě problém, naše žena není voňavá. Vy ano.

Máte už nějakou vyhlédnutou manželku od nás? Máte momentálně přítelkyni?

Nemám. Měl jsem, ale nešlo to. Máte hodně předsudky. Ne pro postel, ale hlavně pro manželství. Ale to přijde. To já vím.

Pepo, jak to máte s vírou, jak je to tam u vás?

U nás hodně kmenová náboženství, ty nejvíc. Pak hodně také křesťanství. Já osobně věřím v dobré věci uvnitř lidí a je mi vcelku jedno, jak se to jmenuje. Není to něčemu věřit, ale asi spíš věřit v něco. Mít to v sobě v duši.

A co woodoo?

Nejsem zrovna přítel, ale znám to z rodiny. Mám čtyři sourozence, sestry. Matka i babička dobré čarodějnice, ale někdy věci není dobře dělat násilně někam. Já myslím, že tam mají dojít. Krev by měla být vzácná.

Závěrem, co byste chtěl od své partnerky? Co je pro vás zásadní?

Já chci ženu Češku. Abych se s ní smál a měl se dobře. Aby měla vlasy jako víla z moře. To nejskvělejší rezaté a dlouhé, ale klidně i bílé jako ty. Chci, aby byla hubená. Chci, aby vařila z jater z kuřat polévky. Chci hladit po uších. Mám přání mít s ní hodně dětí.

No a co nabízíte?

Nejsem zlý muž a mám rád smích. Sex jak ona bude chtít, když se domluvíme. Mám peníze a dám jí hodně, když bude chtít. A ona bude – to je všude u žen stejné. Dám jí možnosti, aby pracovala a dělala si záliby. Já taky zpívám a umím to. Budu jí zpívat. Nesmí se bát, že jsme jinak barevní, protože vy se bojíte a hodně.

Moc hezky se s tímhle černým lékárníkem se slabostí pro vtipné české ženy povídalo a bylo to ještě nadlouho. Je to rozumný člověk, s pokrokovými názory. Na úplný závěr jsem se ho ještě zeptala, co pokládá za největší svůj životní úspěch a co by vzkázal ženám u nás a u nich.

Já jsem rád, že nemám AIDS. U nás je poslední roky AIDS hodně. Je to škoda, zrovna, když nám to jako zemi tolik šlo.

Vy Češky se nebojte nás a buďte tak hrdé jako doteď. Vy ženy u nás buďte trochu rovné.

Reklama