Léto svádí k oblékání pestrých barev. Je to ale skutečně tak? Opravdu se v letním období oblékáme pestřeji než v chladných měsících? Barva oblečení a jeho výraznost toho o vás může hodně prozradit...

Lidé se v létě oblékají do pestrých barev daleko více než v chladných měsících. Důvod je nasnadě - snažíme se předat radostnou energii ze sluníčka dál! Pestré a radostné barvy opravdu mohou cosi prozrazovat o našem psychickém rozpoložení. Ostatně potvrdila nám to i psycholožka Zdeňka Sládečková: „Potkala jsem nedávnou trojici mládenců, dva v jasně oranžovém tričku a jeden v hráškově zeleném - bylo na nich vidět, jak z nich energie a radost přímo srší. Ale jsou lidé, kteří se oblékají do výrazných barev záměrně, třeba pro to, aby na sebe upoutali pozornost.“

Jak je vidět, barvy v oblékání hrají velkou roli nejen v oblékání, ale i v tom, co říkáme o sobě okolnímu světu.

Modrá je dobrá

Podle Zdeňky Sládečkové v člověku modrá barva vzbuzuje pocity klidu a uvolnění, protože v mozku stimuluje 13 relaxačních bodů. Podobný účinek má také barva zelená, která je kombinací uklidňující modré a energií nabité žluté.

PhDr. Zdeňka Sládečková

Zdeňka Sládečková

poradenská psycholožka

Stejně tak, kdo se obléká do barev tlumených a mdlých, o sobě může říkat, že jeho nálada je na bodu mrazu a nejraději by se před světem schoval, ovšem může jít i o člověka, který má třeba šedou barvu pouze rád. Třeba já chodím často v černé a řekl bych, že jsem celkem veselý člověk, jen se mi ta barva prostě líbí. A jak to rozeznat? Je to souhra nejen barev, ale celkového postoje a výrazu člověka. „Není to vůbec tak snadné, ale když to zjednodušíme, barva našeho oblékání nám prozrazuje, v jaké rozpoložení se nacházíme,“ dodává Sládečková.

Téma dne 10. 7. 2012: Moje letní barva

  • Jakou barvu si v létě oblékáte nejraději a proč?

Napište mi svůj příběh minimálně v délce tohoto odstavce, ve kterém mi odpovíte na výše položenou otázku. Léto svádí k jasným barvám, ale třeba si právě vy oblékáte barvy tlumené. Zajímá mě zkrátka, v jakých barvách se v létě cítíte dobře, jako máte barvu třeba plavek, oblíbené letní halenky, sukně... A myslíte si, že barevností svého oblečení svému okolí o sobě něco prozrazujete? Vaše příspěvky očekávám v redakční e-mailové schránce (viz níže) nejpozději 10. 7. 2012 v 15.00 hodin. Pro jednu z přispěvatelek tu má připravený kosmetický balíček plný barev GABRIELLA SALVETE.

gs

Reklama