money

Moje kamarádka se dostala do velmi tíživé finanční situace. Už několik let marně hledá práci. Možná si řeknete, že to není možné, ale proč by mi lhala?

Absolvovala už desítky pohovorů, rozeslala X životopisů, odpověděla snad už na stovky inzerátů, ale bezúspěšně. Přinejlepším se dostala do úzkého kola, ale vybrali si někoho jiného. Je z toho zoufalá.

Že by ve čtyřiceti letech byla už nepotřebná? Stará? Neperspektivní?

Zaregistrovala se na úřadu práce, na sociálce jí nabídli životní minimum. Ale to nestačí ani na nájem bytu v Praze. Došlo totiž na nejhorší a majitel bytu už hrozí výpovědí. Mohla by jít sice ke svým starým rodičům, kteří žijí na malém městě a jsou v důchodu, ale nechce jim být na obtíž. Kromě toho už si zvykla na své soukromí. A kam dá nábytek a veškeré věci?

Vždycky, když se spolu potkáme, stočí se řeč na její situaci. Je mi jí strašně líto a zároveň trapně.

Jsem špatná kamarádka, že váhám s pomocí? Když jí na nájem půjčím, co se tím vyřeší? Deset tisíc není zrovna málo. Jí sice na měsíc oddálí výpověď z bytu, ale mně budou peníze chybět.

A co bude dál?

Za další měsíc se bude vše opakovat. Když nemá práci, nebude mít ani na nájem, ani na vrácení dluhu. I kdybych je na krásně oželila, další půjčku už bych si dovolit nemohla.

Dostaly bychom se do začarovaného kruhu.

Je to zapeklitá situace.

Co byste mi poradily? Jak byste se zachovaly vy na mém místě?

Reklama