orientation

A ztratila bych se i navigací. Nebo spíš s navigací bych zaručeně zabloudila. Proto si ji raději nepořizuji, a spoléhám se na starou dobrou mapu, protože hláška typu: „po sto metrech odbočte vlevo“, když je tam jednosměrka, by mě totálně rozhodila. Je mi záhadou, jak mohl řidič s navigací, kterou absolutně neposlouchal, trefit do cíle. To se nám stalo při cestě do Štětína přes Německo.  Kolikrát jsme měla sto chutí zasáhnout, když ignoroval povel „po třech stech metrech odbočte vpravo“, ale byla jsem raději zticha, aby to nebylo na mně.  Dobře jsem udělala.

Můj chabý orientační smysl se projevuje zvláště v noci. To v místech, která neznám neustále kroužím, vracím se a najedu dvakrát tolik kilometrů, než bych měla. V takových situacích jako na potvoru nemám brýle, abych koukla do mapy a ke všemu na mě začne mrkat červená kontrolka stavu paliva,což mě  přivádí k šílenství, že zůstanu trčet někde uprostřed hlubokých hvozdů.  

To si vždycky vzpomenu na své spolužáky ze scénografie, kteří tvrdili, že ženské nemají prostorovou představivost. Vždycky jsem se kvůli tomu durdila, ale bohužel, musím jim dát za pravdu.

Ale dámy, které se nadechujete, abyste zaprotestovaly, buďte v klidu. Ani muži na tom nejsou o nic lépe.

Jednou jsem s jedním zabloudila na houbách v křivoklátských lesích. Spolehla jsem se na jeho znalost prostředí, ale on zapomněl na jednu maličkost. Že už tam léta nebyl a lesní porost se změnil natolik, že ho totálně zmátl. Nějaké „u támhle toho dubu půjdeme doleva,“ už dávno neplatilo.

Když jsme se dostali tak hluboko, že na nás překvapeně a bez bázně čučelo stádo muflonů, pochopili jsme, že civilizace je v nedohlednu. Pomalu se smrákalo a my začali přemýšlet, že přenocujeme v krmelci a budeme se živit syrovinkami, když jsme narazili na potůček. Teorie, že voda přece musí téct z kopce, byla sice chabou útěchou, ale chytili jsme se jí jako veš košile. Naštěstí potok netekl na druhou stranu, jak se klidně mohlo stát, ale naším směrem a vyvedl nás na světlo boží.

Takže jsme si kvit.

Jak jste na tom s orientačním smyslem vy, milé ženy-in? Už jste někdy někde zabloudila? Umíte se orientovat v terénu? A v mapě? Kdo je podle vás v orientaci lepší. Muži nebo ženy?

Reklama