Do redakční pošty nám přišel zajímavý příběh Věry, která řeší otázku křtu dítěte. Nejen praktickou stránku – co křest obnáší, ale také se dotýká významu. Zajímá nás, co si o tom myslíte i vy.

Máme s manželem tříleté dítě a už asi rok se bavíme o tom, že bychom ho nechali pokřtít. Já jsem křtěná katolička, naši mě pokřtili jako miminko, ale můj manžel křtěný není. Zatím je to ve stádiu plánů, mé rodině by se líbilo, kdybychom nechali syna pokřtít, a manžel přes počáteční rozladění a nepochopení nyní souhlasí s diskusí na toto téma. Já se přikláním ke své rodině, jsme křtění všichni. Chtěla jsem se zeptat, jestli s tím máte aktuálně někdo zkušenost, co křest dítěte obnáší.

krest

Vím, že budeme muset s mužem chodit na rozmluvy s farářem. Ale sama v podstatě nevím, co křest z hlediska víry pro dítě znamená. Když o tom mluvíme s manželem, on nemá v sobě jasno, jestli by se neměl syn jednou rozhodnout pro křest sám. Jestli tyto odvěké praktiky – nechat dítě automaticky pokřtít, už dneska nejsou pasé.  Ani nevím, zda by nebyl pro křest problém, že můj muž pokřtěný není.

Věra K

Protože nás tento příběh zaujal, našli jsme na internetových stránkách www.vira.cz  poradnu, kde odborník přes víru odpovídá na podobný dotaz – jaký je smysl křtu dítěte, zda se křtem přihlašuje ke křesťanství obecně nebo přímo ke katolické církvi. Zde je http://www.vira.cz/otazky/Krest-ditete-jaky-vyznam.html . Další rady jsou na stránkách www.katolik.cz http://www.katolik.cz/codelatkdyz/krest_chceme.asp

Napadla nás otázka smyslu křtu dítěte. U věřících rodičů je důvod samozřejmý. Pokud ale ve víře nežijeme, čím je pro nás křest dítěte?

Zaujala mne tato pasáž (zdroj katolik.cz)

Hned na začátku je dobré ujasnit si důvody, proč vůbec chcete, aby vaše dítě bylo pokřtěno. Jestli očekáváte, že bude po křtu méně zlobit, lépe spát nebo méně plakat, měli byste ještě trošku oprášit svoje znalosti o křtu nebo se na význam křtu zeptat někoho zkušenějšího, třeba přímo kněze. Podobně tomu bude, pokud považujete křest pouze za hezký obřad nebo starobylou tradici, která se předává z generace na generaci. Ale toto pro křest nestačí.

Křest více než každá jiná svátost zasahuje hluboko do lidského života. Snímá dědičnou vinu, působí odpuštění hříchů, činí z nás děti Boží, bratry nebo sestry Ježíše Krista, členy církve. Křest je Boží vklad do nás, ke kterému ale musíme přidat svou odpověď života z víry. Je to na jedné straně Boží dar, ale na druhé straně úkol. Přináší rodičům radost, ale také povinnost, že mají udělat vše pro to, aby z pokřtěného dítěte mohl vyrůst zralý a dospělý křesťan.

Jak to vidíte vy? Co pro vás znamená křest? Máte pokřtěné děti? Přijde vám to důležité nebo je to bezvýznamné a zavazující? Napište nám o tom!

Čtěte také:

Reklama