Milá redakce a zeny-in,

at delám co delám musím se dnesního tématu zúcastnit. A proc? Ac vdaná jsem jeste porád poprvé tak vlastním 3 oddací listy, ac jsem stastným vlastníkem pouze 2 detí mám na ne 6 rodných listu. A proc? Nez jsem se stacila ve dvaceti zamilovat a následne i odstehovat do Dánska, kde se mé potomstvo narodilo, nenastudovala jsem si dopodrobna zahranicní politiku tehdy cerstve narozené Ceské republiky. Kdybych se napríklad zamilovala do Nemce byl by muj zivot jednodussí, protoze mezi Ceskou a Nemeckou republikou je podepsána – no hádejte co? Mezinárodní smlouva o snatcích, rodine a co já vím o cem vsem jeste. Taková vymozenost s Dánským královstvím neexistuje. A díky mé neznalosti a nezodpovedné zamilovanosti do obcana “nesprávné” (jak mi kdysi sdelila zamestnankyne statistického úradu v Praze na Invalidovne) zeme jsem vyfasovala a samozrejme zaplatila peknou sbírku dokladu a razítek.

Zacalo to svatbou, tu vybehával manzel, protoze v té dobe jsem neumela dánsky ani pozdravit, a nejakou stastnou shodou okolností nás starosta malého mesta omylem oddal. Ze to byl omyl, s kterým se ale uz nedá nic delat (nastestí), jsem se dozvedela az na ambasáde v Kodani, kam jsem telefonovala s dotazem, co mám udelat s pasem. Ten dobrý muz nás správne nesmel oddat, protoze chybely jakési záhadné papíry z Prahy, ale nastestí se v tom ambasáda odmítla stourat s tím, ze az pojedu do Prahy at si tam nový pas vyrídím, ze je to jednodussí a rychlejsí a i levnejsí. Musím k tomu pouze zlegalizovat dánský oddací list. To znamená nejdrív vyrazit na dánské ministerstvo vnitrních vecí, kde mi razítkem overí pravost oddacího listu (ze to doopravdy je dánský doklad) a pak na ambasádu pro razítko overující pravost razítka z dánského ministerstva. Pak to okopíruji, nechám na ambasáde potvrdit pravost kopie a tu poslu do Brna na mezinárodní matriku. Z Brna mi poslali ceský oddací list, ale ouha ten byl platný pouze pro styk s cizinou, takze podle neho nemohli v Praze vystavit novou obcanku ( v té dobe jsem jeste mela trvalý pobyt v rodicu v Praze) a pas. A tak jsem vyrazila do Brna (uz me prestalo bavit nekonecné dohadování se s nimi po telefonu), ze potrebuji oddací list platný pro Ceskou republiku. Dostala jsem ho po pouhých 2 mesících, ale jako kopii toho puvodního, který platí pouze pro styk s cizinou. At jsem delala co chtela, ac to byl original musela jsem zaplatit poplatky za ztrátu oddacího listu a vystavení kopie. Výsledek byl, ze mám porazítkovaný dánský oddací list, ceský oddací list pro cizinu a ceský oddací list pro Ceskou republiku. A pak jsem dostala novou obcanku a pas – to jsem uz byla skoro rok vdaná. A protoze mi to nestacilo, porídila jsem si dve deti a celý kolotoc se opakoval. Vlastne ne úplne, protoze dánské rodné listy vystavuje farár a tak jsem nejdrív potrebovala razítko ministra církví (ze rodný list je pravý), pak razítko ministerstva vnitrních vecí overující provost razítka z predchozího ministerstva, potom razítko z ambasády overující provost dánských razítek, potom overenou kopii a opet rodný list z Brna pro cizinu a dalsí pro Ceskou republiku. Ale trhla jsem rekord, dceru jsem mela v pase zapsanou uz za 9mesícu. Jo hold do ceského pasu se nedá díte zapsat podle dánského rodného listu ani na ambasáde.

Ale nesmím pomlouvat, vdaná jsem uz 14 roku a detem je 13 a 11 treba (kdo ví) se neco za tu dobu zmenilo.

Pred pár lety mi docházel pas a chtela jsem si ho v Praze nechat prodlouzit zároven s odhlásením trvalého pobytu. Tenkrát jsem potkala úrednici pouzívající hlavu. Nejdríve mi poradila, at si nechám radeji udelat nový pas a pak zrusím OP, protoze kdybych to udelala naopak, musím na matriku posledního bydliste, kde musí overit pravost a event. muj nárok na ceské obcanství. Proste kdyz není OP ale jen pas není clovek automaticky ceským obcanem, ale musí se to proverit. Takze na základe stare obcanky mi vystavili nový pas a kdyz jsem si ho sla vyzvednout, tak u okýnka byla ta samá paní, vydala mi nový pas, poprála pekný den a zavrela okýnko. Já jsem postoupila asi 20 metru, zaklepala na dalsí okénko, které mi otevrela ta stejná paní a s oznámením o vystehování z republiky jsem jí odevzdala OP. Pekná komedie, ale nastestí uz po me nechtel nikdo zádné razítko ani potvrzení.

Uz se móóóc tesím, az mi za pár roku dobehne nový pas. Nevím co budu jednodussí – presvedcit matrikárku v Praze, ze jsem tam pred 20-ti lety bydlela a jsem porád jeste ceským obcanem a nebo se vzdát ceského obcanství a koupit dánské? Ale k tomu budu urcite potrebovat nejmím million dalsích orazítkovaných potvrzení.

At zijou razítka.

Linda


No, milá Lindo, prostě poučení pro příště, koukat po bližších sousedech :-)). Děkujeme za příspěvek!

Reklama