Nejrizikovější jsou nadváha, kouření a přijímání vysokoproteinové potravy. Močové kameny vznikají tehdy, je-li pH moči dlouhodobě příliš nízké. Možnosti jejich rozpoznáním jsou omezené, ale zabránit vzniku kamenů už můžete o něco lépe.
Jak ledvinové kameny poznat
O tom, že máte ledvinové kameny nemusíte nějakou dobu vůbec vědět. Někdy se projeví jako postupně se objevující nepříjemné bolesti. Jindy až v podobě silně bolestivé ledvinové koliky, se kterou většinou musí pacient zamířit rovnou do nemocnice. „Nejakutnějším projevem ledvinových kamenů je ledvinová kolika, která je vyvolána blokujícím stavem odchodu moči z horních do dolních močových cest,“ vysvětluje MUDr. Pavel Drlík z urologického oddělení ÚVN Praha. Mezi další příznaky patří pobolívání v bedrech, krev v moči nebo zánět ledvin.
Jak zabránit opětovnému vytvoření
Pitným režimem a dietním opatřením lze zabránit opětovnému tvoření ledvinových kamenů. „Soubor preventivních a léčebných opatření vzniku ledvinových kamenů se nazývá metafylaxe. Jde mimo jiné o úpravu pitného režimu a diety s eventuálním využitím farmakoterapie k zabránění nebo omezení recidivy vzniku ledvinových kamenů s ohledem na zjištěnou poruchu,“ říká doktor Drlík a vysvětluje, proč je často na vině právě nevhodná strava:
„V dnešní době se pokládá za největší rizikový faktor nadbytek kyseliny močové v moči ve formě krystalů, které vytvářejí jádra budoucích kamenů. Proto je důležitá úprava pH moči, která je důsledkem vysokobílkovinné stravy velmi kyselá. Vhodnými inhibitory vzniku ledvinových kamenů jsou především citráty a hořčík, které jsou součástí různých preparátů.“
Pokud jste tedy již na ledvinové kameny trpěli, měli byste dodržovat pár zásad. Jen tak se můžete nejlépe vyhnout případné recidivě.
- Dostatečný příjem tekutin
Jako první je třeba upravit pitný režim. Pacienti s ledvinovými kameny by měli přijímat minimálně 2 litry tekutin denně a v letních měsících až 3 litry. Při navyšování příjmu tekutin je důležité brát v potaz vlastní tendenci k pocení, teploty, ve kterých se pohybujete a míru aktivity. - Snížení příjmu bílkovin
„Pacientům, kteří trpí na ledvinové kameny doporučujeme restrikci příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku. Mléčné výrobky je ideální přijímat mezi hlavními jídly. Část vápníku a šťavelanů se tak totiž vysráží ve střevním traktu a odejde se stolicí,“ radí MUDr. Pavel Drlík. - Podpora těla doplňkem stravy s obsahem citrátů
Citráty jsou to soli kyseliny citronové, které mají v lidském organismu schopnost vázat se s vápníkem, snižují jeho koncentraci v moči. Taky mohou zvýšit pH moči. Za příznivých okolností navíc alkalizace může vést k pomalému rozpouštění některých kamenů a zabránit jejich další tvorbě.
Pozitivní vliv na boj s ledvinovými kameny mají i některé bylinky, třeba Phyllanthus niruri neboli Chanca Piedra. Tato volně rostoucí bylinka v deštných pralesích Amazonie a jiných tropických oblastech přispívá k udržování normální funkce močové soustavy, činnosti močového měchýře a toku moči.
Produktový tip
|
Nový komentář