Nejrizikovější jsou nadváha, kouření a přijímání vysokoproteinové potravy. Močové kameny vznikají tehdy, je-li pH moči dlouhodobě příliš nízké. Možnosti jejich rozpoznáním jsou omezené, ale zabránit vzniku kamenů už můžete o něco lépe.
5f7328c7a1bebobrazek.png
Jak ledvinové kameny poznat

O tom, že máte ledvinové kameny nemusíte nějakou dobu vůbec vědět. Někdy se projeví jako postupně se objevující nepříjemné bolesti. Jindy až v podobě silně bolestivé ledvinové koliky, se kterou většinou musí pacient zamířit rovnou do nemocnice. „Nejakutnějším projevem ledvinových kamenů je ledvinová kolika, která je vyvolána blokujícím stavem odchodu moči z horních do dolních močových cest,“ vysvětluje MUDr. Pavel Drlík z urologického oddělení ÚVN Praha. Mezi další příznaky patří pobolívání v bedrech, krev v moči nebo zánět ledvin.

Jak zabránit opětovnému vytvoření

Pitným režimem a dietním opatřením lze zabránit opětovnému tvoření ledvinových kamenů. „Soubor preventivních a léčebných opatření vzniku ledvinových kamenů se nazývá metafylaxe. Jde mimo jiné o úpravu pitného režimu a diety s eventuálním využitím farmakoterapie k zabránění nebo omezení recidivy vzniku ledvinových kamenů s ohledem na zjištěnou poruchu,“ říká doktor Drlík a vysvětluje, proč je často na vině právě nevhodná strava:

V dnešní době se pokládá za největší rizikový faktor nadbytek kyseliny močové v moči ve formě krystalů, které vytvářejí jádra budoucích kamenů. Proto je důležitá úprava pH moči, která je důsledkem vysokobílkovinné stravy velmi kyselá. Vhodnými inhibitory vzniku ledvinových kamenů jsou především citráty a hořčík, které jsou součástí různých preparátů.“

Pokud jste tedy již na ledvinové kameny trpěli, měli byste dodržovat pár zásad. Jen tak se můžete nejlépe vyhnout případné recidivě.

  1. Dostatečný příjem tekutin
    Jako první je třeba upravit pitný režim. Pacienti s ledvinovými kameny by měli přijímat minimálně 2 litry tekutin denně a v letních měsících až 3 litry. Při navyšování příjmu tekutin je důležité brát v potaz vlastní tendenci k pocení, teploty, ve kterých se pohybujete a míru aktivity.
  2. Snížení příjmu bílkovin
    Pacientům, kteří trpí na ledvinové kameny doporučujeme restrikci příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku. Mléčné výrobky je ideální přijímat mezi hlavními jídly. Část vápníku a šťavelanů se tak totiž vysráží ve střevním traktu a odejde se stolicí,“ radí MUDr. Pavel Drlík.
  3. Podpora těla doplňkem stravy s obsahem citrátů

Citráty jsou to soli kyseliny citronové, které mají v lidském organismu schopnost vázat se s vápníkem, snižují jeho koncentraci v moči. Taky mohou zvýšit pH moči. Za příznivých okolností navíc alkalizace může vést k pomalému rozpouštění některých kamenů a zabránit jejich další tvorbě.

Pozitivní vliv na boj s ledvinovými kameny mají i některé bylinky, třeba Phyllanthus niruri neboli Chanca Piedra. Tato volně rostoucí bylinka v deštných pralesích Amazonie a jiných tropických oblastech přispívá k udržování normální funkce močové soustavy, činnosti močového měchýře a toku moči.

Produktový tip
LOMIKAM je nový typ doplňku stravy určený pro ledviny a močovou soustavu. Obsahuje citráty a bylinné extrakty. Jeho složení bylo vyvinuto s ohledem na novodobé změny stravovacích návyků i životního stylu populace (např. vyšší konzumace masa, sedavé zaměstnání atd.).
5f73282386ef2obrazek.png

  • Cena: 719 Kč / 90 tablet
  • Balení na 3 měsíce
  • K dostání ve vybraných lékárnách nebo teď v akci online na eshopu Pilulka.cz

   
 

Reklama