Jen jednou v životě byla dvaatřicetiletá Monika svému muži nevěrná. Bohužel, tento její „úlet“ nezůstal bez následků.
“Byla to známost na jednu noc... Vyrazila jsem si s přáteli na zábavu, přehnali jsme to s alkoholem a vlastně ani nevím, jak se to zvrtlo. Známý mého kamaráda se mnou celý večer flirtoval a mně se to líbilo. Díky jeho pohledům a slovům jsem se opět cítila mladá, atraktivní, sexy...

Když mě při tanci začal líbat, nebránila jsem se. Bylo to příjemné a přiznám se, ani jsem necítila výčitky svědomí.
Pak už šlo všechno rychle. Odvedl mě k sobě do auta a pro mě v tu chvíli existoval jen on. Milovali jsme se tak vášnivě! A i když prostor byl skutečně omezený, bylo to pro mě něco tak nádherného, že jsem ani na chvíli neváhala, či nepřemýšlela nad tím, co dělám.

 

Noc skončila a já věděla, že s nocí skončil i tento krátký románek.

 

Jenže zhruba po týdnu jsem začala u sebe pozorovat zdravotní problémy.
Pálení při močení, výtok... Ještě v tu chvíli mě vůbec nenapadlo, že jsem mohla chytit nějakou pohlavní chorobu.
Slova lékaře mi tudíž vyrazily dech: Máte kapavku.... Úplně jsem přestala dýchat a myslela jsem, že snad omdlím!

Nejhorší bylo, že jsem od té noci spala den co den se svým mužem. Čili bylo nezbytné mu vše říci, protože musel jít na vyšetření.
To, co se dělo u nás doma, popisovat nebudu. Jen nikdy nezapomenu na to, když jsem jeden večer celá ubrečená manžela objala a on mě odstrčil se slovy: Mám kapavku, promiň...“

 

***

Kapavka je pohlavní nemoc, způsobená bakterií Neisseria gonorrhoea, jinak zvanou gonokok.

Gonokok infikuje sliznici močopohlavního ústrojí člověka, dále sliznici nosohltanu, konečníku a oční spojivku. Vzácně může dokonce postihnout i klouby.

U neléčené nebo nedostatečně laicky léčené kapavky pak může být průběh onemocnění komplikován postižením dalších orgánů s možnými trvalými následky (např. poruchy plodnosti apod.)

 

Klinické příznaky se liší u obou pohlaví, proto se mluví o mužské a ženské kapavce.

 

Příznaky u mužů:

cca 10 % nakažených mužů nemá žádné příznaky
- neobvyklý výtok z močové trubice, hustý, bělavý nebo nažloutlý
- pálení a řezání při močení
- časté močení a nebo problémy s udržením moči
- napětí nebo bolestivost varlat

Příznaky u žen:
až 50 % žen nemusí mít žádné příznaky
- vaginální výtok
- pálení a řezání při močení
- bolestivý pohlavní styk
- bolest v podbřišku


Vstupní branou infekce u mužů je močová trubice, u žen pak krček děložní. Při análním styku konečník, při orálním styku sliznice dutiny ústní.

 

K přenosu kapavky dochází i z matky, která má kapavku, na dítě při průchodu porodním kanálem. U dítěte vyvolá kapavčitá infekce prudký hnisavý zánět spojivek, který dříve vedl u dětí k těžkému poškození zraku.
Dnes se proto provádí tzv. kredeizace, tedy výplach spojivkového vaku každého novorozence antiseptickým roztokem, bezprostředně po porodu. 

 

Pro léčbu kapavky je k dispozici celé spektrum léků. Je patrný určitý odklon od penicilinu a vzhledem k časté přítomnosti dalších infekcí jsou nasazována tetracyklinová antibiotika (tetracyklin, doxycylin).

Nejúčinnější prevencí je samozřejmě zodpovědné chování a používání kondomu. Bohužel, většina lékařů se shoduje na tom, že především mladí lidé berou pohlavní choroby na lehkou váhu a používání kondomu vnímají jako cosi trapného, zbytečného, ponižujícího.

Od roku 1990 pohlavních chorob v ČR neustále přibývá, v poslední době je především syfilidy skoro pětkrát více než před čtrnácti lety. Výskyt této choroby je častější u mladých lidí od 15 do 24 let, kteří mnohdy lehkovážně podceňují ochranu, a také u těhotných žen. U gynokokových nemocí s přehledem vede mezi regiony Praha.

Zdroj: http://www.pharmanews.cz

Reklama