Třicetiletá Hanka má dlouhodobé problémy se zvýšenou funkcí štítné žlázy. Před několika lety dokonce kvůli své nemoci samovolně potratila. Dlouho se bála znovu otěhotnět. Ze strachu, že o dítě opět přijde, nebo že se nenarodí zdravé.

těhotenství

Ale touha po miminku byla tak velká, že se rozhodla to riziko podstoupit. Absolvovala důkladné vyšetření a vše nasvědčovalo tomu, že by mohla znova otěhotnět. Novinku, že čeká dítě, všem oznámila s obrovskou radostí, ale netušila, co bude následovat.

Už začátek jejího těhotenství probíhal velmi dramaticky. Vyzvracela vše, co pozřela, celé dny proležela v posteli a nebyla schopná dělat vůbec nic, jak byla zesláblá. Za dva měsíce zhubla pět kilo a nakonec skončila v nemocnici na kapačkách. Další testy prokázaly, že se její štítná žláza opět „ozvala“ a bude nutná léčba. Bez ní by mohlo dojít k vážnému poškození mozku dítěte, které by mělo trvalé následky.

To jí samozřejmě na klidu nepřidalo, ale s případnými riziky byla seznámena a s nimi do těhotenství šla. Začala brát léky a její stav se rychle zlepšil. Teď už je v šestém měsíci a miminko se podle všech testů vyvíjí tak jako u zdravé ženy.

I když si nepřipouští, že by to mohlo dopadnout špatně, červíček pochybností v ní přece jen hlodá. A bude asi hlodat do té doby, dokud neporodí zdravé dítě.

Možná si řeknete, že by vám to za ten stres, že přivedete na svět postižené dítě, nestálo, ale nikdy se nemůžete úplně vžít do role ženy, která tolik touží po dítěti. Všichni s ní žijeme a držíme jí palce.

Nechtěla jsem se jí moc vyptávat na podrobnosti, ale chtěla jsem vědět o souvislostech těhotenství versus nemoc štítné žlázy víc, tak jsem zavolala gynekoložce Dagmar Sládkové, aby mi to jako laikovi vysvětlila.

Pokud má žena se štítnou žlázou problémy, a přesto chce miminko, co má dělat?
Štítná žláza v těhotenství zvyšuje svoji aktivitu i u jinak zdravých žen. Její činnost povzbuzuje i tzv. těhotenský hormon. To souvisí i s těhotenským zvracením a nevolností. Většina žen, které v první třetině těhotenství zvrací, mívají zvýšenou činnost štítné žlázy.

Pokud má problémy se štítnou žlázou už před otěhotněním, určitě by měla absolvovat endokrinologické vyšetření. Rozhodně bych ho doporučila i ženě v případě, že se onemocnění vyskytuje v rodině. Nejlépe již před plánovaným těhotenstvím, nejpozději v jeho prvních týdnech.

Jestliže o svém onemocnění ví a léčí se, dítě i ona by měly být v pořádku. Když žena s mírnější formou hypertyreózy otěhotní, měla by být léčena minimálními dávkami léků, které jsou nezbytné pro její zdravotní stav.

V každém případě musí být informována o možném riziku poškození plodu léčbou (může vést k porušení mozku a následnému zpomalení vývoje plodu). U těžších poruch se proto raději doporučí umělé ukončení těhotenství.

Čtěte také