Dobrý den,


když se řekne morálka, napadne mě hlavně morálka v práci.

Po škole jsem měla úplně jiné představy, chtěla jsem tak rok pracovat a potom jít studovat dále. Ale dopadlo to jinak. Všechno se úplně změnilo, ve škole jsme byli dobrá parta a těžko jsme se spolu loučili. A opravdu od maturitního večírku jsem mnohé z nich ještě neviděla.

Přes léto jsem ještě byla doma, ale pak začal úplně jiný život. Hlavně starosti s prací. Nejdříve jsem si našla brigádu u jednoho soukromníka v zahradnictví. Tam to bylo perfektní. Pracovaly tam samé ženské, pak majitel a jeho synové. Ty paní byly staršího věku, ale já jsem si s nimi moc dobře rozuměla. Každý den nosily něco sladkého, samé dobrůtky a párkrát udělaly i svařák nebo vařonku. Protože už byl podzim a bylo celkem chladno, tak to teda bodlo. Také se mi s nimi moc dobře pracovalo. To byla super morálka.

Pak jsem byla přijata na místo dělnice do jednoho nejmenovaného podniku, a tam začala krutá realita. Pracovali jsme v pláštích a na ranní směně pod přísným dohledem šéfů. Na pracovišti bylo zakázáno mít dokonce u sebe i pití. Pracovalo se na úkolovou mzdu, takže splnit práci minimálně na sto procent. A kolektiv samé ženské, jen tři muži - mistr a dva parťáci.

No a tam jsem poznala, jak dokážou být některé ženské nenasytné. Přeplňovaly se normy a o přesčasy bývala někdy dokonce i bitka. Já jsem taková, že se bavím s každým a snažím se nikoho nepomlouvat, a proto jsem byla celkem oblíbená a také jsem si, samozřejmě na nočních nebo odpoledních směnách, s každým ráda při práci poklábosila. A měla jsem tam i kamarádky. Jednou za čas jsme mívali tzv.partije, sedli jsme si v nějaké hospůdce  na pivo a to se pak práce hodila za hlavu a bylo dobře.

Pracovala jsem tam asi 4 roky a pak se směny rozjely na dvanáctky, tak jsem přešla na jinou práci, na osmičky, kvůli kterým jsem se musela zaučovat tři měsíce v Německu - výborná zkušenost.
Ale tam byli úplně jiní lidé. Také celkem fajn, až na jednu holku, se kterou jsem se nesnášela, ona je totiž takový poroučecí typ.

No ale stejně jsem po roce odešla na mateřskou a už teď mám hrůzu z toho, že se tam budu muset vrátit. Jsem totiž ráda, že budu mít alespoň nějakou práci. Ale ještě mám před sebou krásné necelé dva roky volna, tak si je s dcerkou užívám. Ať mám co nejvíce krásných vzpomínek na mateřskou dovolenou. A totéž přeji i ostatním maminkám.

A všem přeji moc hezký den.
Lucie


Věřím, že po mateřské seženete práci jinou, zatím si užívejte a nemyslete na to.

editorka Mira


A co vy a morálka v práci (a nejen tam)? Napište nám

Téma na úterý - Morálka

Proč byla vůbec morálka „vynalezena“?
Dodržujete zásady slušnosti?
Existuje ještě morálka mezi lidmi?
Jsou pro vás etické a morální lékařské výzkumy?
Co je podle vás maloměšťáctví?
Znáte případy falešné morálky?

Napište nám, odměníme Vás!
redakce@zena-in.cz

Reklama