Čtenářka Black.bird.third na kole ráda jezdila podél Sázavy. Za milým nerada a dnes už nestíhá caparty na odrážedlech. Děkuji Vám Black.bird.third za příspěvek a věřím, že již brzy vezmete prachovku a…

Krásný den všem.

   Na kole jsem se naučila jezdit asi tak v šesti letech. Mamka mě držela za sedlo a běhala za mnou, abych se nepřekulila. Jednou běžela, ale sedlo pustila. A já to nezpozorovala a od té doby jsem jezdila sama. To bylo radosti.

No, můj syn, v dnešní době odrážedel, jezdil sám na kole již ve třech letech. Pokrok prostě nezastavíš!

   Milovala jsem trasu ze Sázavy do Jevan. Asi to z Vás nikomu nic neřekne. Chápu :-) Jevany možná ano. Je to vesnička, kde žil Karel Svoboda a poblíž ve vesnici bydlí Petr Janda. Je to asi patnáct kilometrů skoro pořád po rovině v lesích podél rybníků.

   To byla krása, když jsem na jaře vyrazila. Les voněl, ptáci zpívali, kytky podél cest voněly. Na hladině rybníků se třpytily sluneční paprsky. Občas projelo nějaké auto.

Dnes je o strach tudy jezdit. Krajina je pořád krásná, ale ta doprava jaksi zhoustla. A když kolem Vás profrčí kloubový autobus pražské příměstské linky č.382, máte co dělat, udržet se v sedle.

   Postupem času jsem změnila trasu na opačnou světovou stranu. Začala jsem jezdit za přítelem, dnes již manželem. Pouhých čtrnáct kilometrů mi trvalo přes hodinu. Cesta samý kopec. A to jsem si ji krátila ještě lesem. Jenže o co byla cesta lesem kratší, o to byla horší. Samý kámen, díra, louže. Vždy jsem přijela úplně rudá, zplavená, s myšlenkami, že se na to můžu vyprdnout. Na to kolo.

Dneska jezdím zpátky k rodičům na návštěvu autem. Je to pohodlnější a hlavně, děti zapnu do autosedaček a je klid. Tedy pokud mají každý jeden pytlík bonbonků.

    A zážitek s kolem? Mám. Naštěstí ne svůj. Manželův bratránek, když mu bylo asi patnáct, se se svými stejně starými kamarády kdysi vydali na fotbal. Sešli se na náměstí. Jeden přijel na kole. Cesta na hřiště vedla z kopce a je nenapadlo nic jiného, než že si všichni tři sedli na jedno kolo. Jeden na řídítka, druhý stál na pedálech, třetí za druhým seděl na sedle, nohy ve vzduchu a držel se toho druhého. No jak to asi mohlo dopadnout? Kolo naprosto neovladatelné začalo nekontrolovaně zrychlovat, zatáčet nešlo, přední kolo najelo v zatáčce na obrubník a už všichni letěli na zem...

    Nějakým způsobem se dostali každý do svého domu. Celý zakrvácení. Nejhůř dopadl ten z řídítek. Když strýc viděl, jak se mu synáček vrátil domů, okamžitě zavolal sousedku, sestru ze sanitky a zároveň z nemocničního ARO oddělení. Ta přišla, jen se podívala a hned měla jasno. Škvára z ran musí pryč. Vzala prý kartáček na ruce, pustila vodu a čistila jednu ránu za druhou. Bratránek si při tom prý i čůrnul. Ani se nedivím. Musela to být příšerná bolest. Ája, ona zdravotní sestřička, rány ještě ošetřila a vydala se za dalšími dvěma „letci“, které čekala ta samá ošetřující „procedura“.

   Víckrát už kluci ve třech, ba ani ve dvou, na kole nejeli.

   Moje kolo je opřené ve sklepě. Od doby, kdy jsem byla poprvé těhotná. Po porodu jsem jezdila s kočárkem. Potom další břicho, znovu kočárek. Duše kola už jsou asi vyfouklé. Sedlo zaprášené. Doufám, že si zase někdy najdu čas a vydám se někam na cestu. Zatím běhám za odrážedlem a malým kolem. A mám co dělat, abych dětem stačila. Ne že bych byla tak líná, oni jsou prostě moc rychlí.

S pozdravem black.bird.third
Text nebyl redakčně upraven


Já a kolo

  • Jezdíte ráda na kole,nebo cyklistiku nesnášíte?
  • Pozvěte nás na nějaký krásný cyklo výlet.
  • Napište příhodu, která se vám na kole, nebo s kolem stala.
  • Zauvažujte nad tím, zda je lepší jezdit do práce na kole, nebo autem…
  • A těch témat je velká přehršle, napište klidně na jiné…

Těším se vaše příspěvky. Jeden dnešní příspěvek odměním buď květinou, nebo něčím, co vám udělá radost.

Aby jste ji měla musíte však poslat sv§j příspěvek dnešnímu tématu na e-mail

redakce@zena-in.cz

Reklama