Strachy spojené se situacemi, lidmi či objekty mohou mít někdy až kuriózní podobu. A i když často hraničí až se skutečnou úzkostnou poruchou daných jedinců, u ostatních takové chování obvykle narazí na nepochopení a ťukání si na čelo. Podobně to má i paní Zdena, která se velmi bojí možných bacilů ve zdravotnických zařízeních.

Třicetiletá účetní Zdena neměla nikdy žádné zdravotní problémy. Kromě pravidelných lékařských kontrol se úspěšně jakémukoliv kontaktu se zdravotnickými zařízeními vyhýbala. Ale i těch pár chvilkových návštěv v ní vždy vyvolá nepřiměřený psychický otřes.

Jdoktorakmile vejdu do čekárny, cítím téměř hmatatelný strach ze všech těch bacilů, které tam jsou. Vždyť tam chodí tolik nemocných lidí!“ vysvětluje původ svých stavů drobná blondýnka, pro kterou pár chvil strávených v blízkosti ostatních pacientů představuje neskutečné trauma.

  • Bedlivě prý také vždy sleduje lékaře, zda jí dal na vyšetřovací lůžko čistý papír a jestli nepoužívá nějaký přístroj, kterým by se před tím mohl dotýkat jiného pacienta.

Když odcházím z gynekologie, tak ponožky, ve kterých cupitám po ordinaci, letí okamžitě do odpadkového koše. Nepřipadá v úvahu, že bych je dala mezi své běžné prádlo a vyprala,“ popisuje projevy svého neskutečného odporu Zdena. Ostatní oblečení pak ihned po návratu od lékaře pere s vysokou dávkou speciálního desinfekčního prostředku, který si pro tyto účely zakoupila, a samozřejmě na nejvyšší teplotu, co to jen jde. Sama se pečlivě osprchuje a umyje se vždy i hlavu. Teprve pak dokáže zase normálně fungovat a věnovat se ostatním činnostem.

Nedávno jsem se pohádala s přítelem, který přišel od lékaře a aniž by se převlékl, sedl si v těch infikovaných věcech na gauč k televizi. Přiznám se, že jsem dostala úplně hysterický záchvat,“ zuří při té vzpomínce ještě dnes mladá žena, jež přiznává, že nikdo v jejím okolí nemá pro její strachy pochopení.

Zatím ze své situace ovšem prý nenašla východisko. I když se snaží s tím vědomě bojovat, pokaždé ji ochromí její strach z možné – blíže neurčené – nákazy.

Přečtěte si také:

Reklama