Můj dům, můj hrad, praví se v jednom rčení. Autor tím pravděpodobně nemínil, že domácnost je stejně nebezpečná, jako středověká zřícenina. Ale chtě nechtě trefil hřebík na hlavičku. Doma totiž vůbec není bezpečno!

Výzkum prezentovaný v USA při příležitosti koncilu o domácí bezpečnosti prokázal, že domácnost má na svědomí ročně téměř dvacet tisíc mrtvých a více než jednadvacet milionů zraněných. A pak prý, že žena v domácnosti je bezpečné povolání. Nenechte se mýlit, průměrná domácnost je stejně nebezpečná, jako průměrné minové pole! A ač si můžeme myslet, že jsou Češi šikovnější než Američané, a i když přesné statistiky pro ČR nejsou k dispozici, odborníci odhadují, že se situace u nás příliš neliší.

Co nás tedy v domácnosti nejvíce ohrožuje?

Nechytejte nože na zem padající!
Na prvním místě skončily jednoznačně nože. Používáme je prakticky každodenně a tak není divu, že se čas od času zaříznou někam, kam nemají. Nejvíce zranění vzniká při snaze něco nožem otevřít, ať už jde o vakuované potraviny nebo o trvanlivé mléko. K dalším zraněním dochází při krájení – a to především tupými noži, které po potravině snadno sklouznou, ale do ruky se zaboří spolehlivě. K méně častým úrazům pak patří nůž zabodnutý do nohy nebo do dlaně poté, co nám upadne za stolu a my ho chytáme, nebo jen pomalu uhýbáme.

Pasti, pasti, pastičky...
Druhé místo v seznamu domácích pastí mají dveře a okna – často si do nich přivíráme prsty, ať už nohou či od rukou. O hrany si pak rozrážíme čela a narážíme holeně a lokty. Ke smrtelným úrazům může dojít, když se na nás vysype sklo nebo když projdeme zaskleným prostorem. Dveře a okna také nejvíce ohrožují děti – přiskřípnutí prstu může u křehkých dětských kostí způsobit i amputaci.

Uděláme kutululu?
Na třetím místě v žebříčku nebezpečnosti se umístily schody. Padání z nich je téměř celosvětovým sportem. Následky přitom můžou být tragické, v tomto případě především pro starší lidi. Při cestě ze schodů se proto nedoporučuje spěchat. Největší nebezpečí pak představují schody bez zábradlí nebo s poškozeným zábradlím – takové bychom v domácnosti vůbec neměli mít! Dejte si také pozor na to, aby vám v půlce cesty po schodech nezhaslo světlo – u nás v paneláku oblíbená hazardní hra, zvaná „fotobuňka je až za rohem“.

Kuchyně? Tam jsou lvi!
Čtvrtou pozici zaujímají opařeniny a spáleniny, způsobené při vaření. Kuchyně je obecně nejnebezpečnějším místem domácnosti. Řada manželů, vykonávajících takzvaně „nebezpečná“ povolání, si vůbec neuvědomuje, jak jejich ženy riskují při každodenní přípravě večeře! Také v těchto případech jsou často mezi raněnými děti a právě na ně bychom měli v kuchyní dávat pozor.

Parašutisté a elektrikáři
Na pátém místě se umístily pády z oken. K těm snad není ani co dodat. Snad jen, že alkohol a výškové práce nejdou dohromady. I když si chcete třeba jen zakouřit. Natož při mytí oken. Šestou a poslední rizikovou sférou, která v moderních domácnostech nabývá stále většího významu, jsou úrazy elektrickým proudem. Různé obchody pro kutily se nás snaží přesvědčit, že zapojit ten či onen spotřebič nebo opravit zásuvku je vlastně hračka. Pamatujte si, že není.

Zdroj: www.SixWise.com

Ke kolika úrazům jste už v domácnosti přišla? Jste všeuměl, nebo spíš Kalamity Jane a pořád se Vám něco stává? Spadla jste někdy ze schodů? Nebo si pravidelně přivíráte prsty do dveří? Opravujete si sama zásuvky? A co úrazy při vaření a nože? Podělte se o svá dobrodružství v domácnosti! A co muži a domácnost?