Stejně jako lidé, i psi se často potýkají s bolestivým onemocněním kloubů. Osteoartróza postihuje přibližně každého pátého psa bez ohledu na věk a plemeno. Ovšem platí, že u velkých plemen a starších psů je výskyt přece jen častější. Zatímco člověk si na kruté bolesti postěžuje, zvíře je snáší mlčky. Což ovšem neznamená, že by trpělo méně.
 
Dá se říci, že osteoartróza, tedy onemocnění pohybového aparátu, je jednou z nejčastějších příčin bolesti u psů. Protože zvířata, a tady psi, bolest instinktivně skrývají, nemusí se projevit vždy rovnou kulháním. Pokud zvíře začne kulhat, je bolest už opravdu velmi intenzivní. Příznaky osteoartrózy se projevují zejména při přechodu z klidového režimu k aktivnímu pohybu. Všímejte si svého psa: zdvihá se po odpočinku ve svém pelíšku hůře než dřív? Pokud ano, věnujte pozornost i dalším možným projevům osteoartrózy. Může se stát, že váš mazlíček  špatně chodí po schodech a ačkoli miluje vaše společné projížďky autem, není schopen do vozu vyskočit. Důvod je jednoduchý. Prostě ho bolí klouby.

Jde to, ale dře to 
A zase jedno srovnání s člověkem – když nás něco bolí, jsme méně aktivní. Stejně tak pes. Proto dalším alarmujícím zjištěním by pro vás mělo být, když váš psí kamarád náhle vyžaduje méně pohybu. Když dříve aktivní zvíře, kterého bylo všude plno, špatně snáší dlouhé procházky a jeho aktivita se celkově snižuje. Typická situace - Zatímco v týdnu chodíte se svých chlupatým přítelem jen na krátké procházky, o víkendu mu vše vynahradíte a vydáte se s ním na pořádnou túru. Pondělní ráno je pak pro pejska spojené s pracným rozhýbáním postiženého pohybového aparátu. Jak se říká - jde to, ale dře to. A bolí to, dodáváme my.
 


Utrápené klouby
Stejně jako nemocný člověk, i pes, který trpí bolestmi, kulhá a hůře se pohybuje, mění své chování. Už to není ten bezstarostný kamarád do nepohody, který Vás vždy radostně vítá. Společně strávený čas, který byl pro psa a jeho pána tím nejkrásnějším okamžikem celého dne, najednou ztrácí na kvalitě, na půvabu. Někteří lidé, když vidí, že s jejich zvířetem není něco v pořádku, „vylepšují“ mu život podáváním pamlsků. Výsledky jsou zlé – zvíře tloustne a jeho už tak těžce zkoušené klouby dostávají zabrat ještě víc.
 
Účinná pomoc
A přitom k takovým koncům vůbec nemusí dojít! Stačí, když budete svému zvířeti věnovat dostatek pozornosti, abyste včas rozeznali příznaky osteoartrózy, a co nejdříve vyhledali odbornou pomoc. Rozhodně se nepokoušejte léčit zvíře humánními léky, které předepsal lékař vám nebo vaší babičce (ano, i tak postupují někteří majitelé psů!). To, že se opravdu jedná o osteoatrózu, je nutné potvrdit. Navíc, péče o psa s osteoartrózou by měla být komplexní. Navštivte proto se svým psím přítelem veterináře, který zvíře vyšetří a doporučí vhodnou léčbu. A udělejte to rychle – čím dříve začnete proti osteoartróze účinně bojovat, tím lepší účinky bude léčba mít. Nenechte svého psa trpět zbytečně. Váš pes se chce radovat ze života a z pohybu. A nejlépe společně s vámi!        

Více informací na www.bolestpsu.cz

Reklama