Děkuji čtenářko s nickem Louskáček2 za váš příspěvek. V úvodu mailu píšete: „Je o tom, co mě dlouhodobě trápilo, ne kvůli mě, ale kvůli pohledu jiných a tak jsem se prostě zdravě naštvala a začala to vidět malinko jinak. A od té doby to zvládám s přehledem:-). A dřžím palce těm, co to mají doma stejné a přeji jim správný životní nadhled to je totiž jediné řešení:-).“ Je fajn, že jste si našla při výchově akční dcerky nadhled, i když to podle vašich slov trvalo, a teď se s dcerkou nad jejími lumpárnami zasmějete :) Krásný den!


Měla jsem to štěstí, že mé malé miminko v podstatě do roka bylo víc než hodné. Spinkala pěkně v noci, najedla se a usnula, spánkový režim dodržovala víc než dobře. Pak nějaká ta procházka a nevěděla jsem toho moc o nějakém dětském miminkovském nářku, křiku apod.

No od cca jednoho roku jejího života se to změnilo.  Poměrně dost radikálně...  Už když se objevili první dětské krůčky nedalo ti nic co bylo v tvém dosahu problém prozkoumat.  Slovíčko ne to se nedělá či nesmíš jsi zrovna nepochopila. I když tajně tě podezírám, že jsi ho pochopila moc dobřeJ.

Chodili jsme spolu od jednoho roku na cvičení se stejně starými dětmi v podstatě hned si patřila mezi ty živější. Ze začátku i mírně nespolupracující. Naštěstí jsi nebyla první takové dítě a já poslechla radu cvičitelky, že si toho nemám všímat, že nechceš spolupracovat a až budeš chtít přijdeš sama a zapojíš se. A ono se tak stalo, co tě bavilo šlo ti velice dobře co jsi dělat nechtěla to jsi nedělala, tak jako ostatní děti nedokázala jsi samozřejmě udržet pozornost celé dvě hodiny.

První hodinu bylo vždy organizované cvičení to jsi zvládala po měsíci téměř na jedničku. Druhá hodina byla o pohraní si s hračkami herny, klouzání po klouzačce apod. Tam jsi vždy byla mezi těmi průbojnějšími. Chtěla-li jsi nějakou hračku vždy jsi si ji dokázala sehnat, počkat, sebrat apod. J. Tam už jsem tě začínala mírnit, že nemůžeš brát dětem hračky což se samozřejmě setkalo s tvojí první nevolí a odmítáním mne poslechnout. O klouzání na klouzačce ani nemluvím, tebe ani tak nebavilo se sklouznout jako dráždit mne a lézt schválně ke krajům jako, že spadneš, lézt zpátky v protisměru proti ostatním dětem atd. No už ta jsem poznala, že jsi ta živější, zlobivější dnes už ode mne zvaná ,,akční,,. Sama cvičitelka (výchovná poradkyně) mi říkala, že tě mám nechat a smířit se s tvojí akčností , s tvým názorem, tvým způsobem komunikace.

Na děti jsi byla zvyklá a já dostala nabídku jít do práce na poloviční úvazek na půl roku a pak na klasický. Chvíli jsem váhala, ale pak i vzhledem k finanční stránce zvolila možnost nastoupit. Hlídal tě babičky a pak jsi nastoupila na cca 2 měsíce do soukromé školky. Kde jsi naprosto s přehledem zvládala ,,školkový,, režim, ale to poslouchání bylo težší. S úlevou pro mne jsi po této zkušenosti nastoupila do státní školky a začalo se blýskat na lepší časy. Státní školka se alespoň v našem případě lišila v přístupu k dětem. Zatímco soukromá byla jen o hlídání ta státní je o výchově dítěte. Já to na své malé poznala téměř hned.

Ty pokroky do teď po cca 4 měsících jsou více než znatelné. Úplně jsi se začlenila zvládla jsi hned vše od začátku jen to poslouchání bylo horší, jenže paní učitelky už jsou tak nějak zvyklé na ledacos. Mají své škatulky a vědí jak na tebe. A i když se občas zmíní, že nějaký problém zas byl tak si tě dokáží ve školce srovnat na ,,hodnou holčičku,,. Nepatřím k maminkám, které si myslí, že mají prostě hodnou holčičku vím, že jsi živel a ráda si nechám poradit jak na tebe. Ovšem všechny rady se shodují na jednom slovu jménem důslednost. A přiznám se, že nemyslím, že zrovna v tomto je problém já i manžel důslední jsme.  

Vždy když je kolektiov dětí tebe je vidět, když někdo zlobí jsi to ty ze začátku jsem si myslela, že to spravím  domlouvání, pak i obyčejné dání na zadek. Pak jsem ale poznala, že tudy cesta nevede nechci tě předělávat k obrazu svému. Tak aby o tobě nikdo neřekl, že jsi zlobivá.. Chci tě podporovat v tvé osobnosti, nechci tě věčně trestat zlomilo se to ve mne a od té doby co jsem si to takto nastavila jsi o poznání ,,hodnější,,.

Myslím, že to bude tím jak nás vnímáš ty. Není přece dobré mít rodiče kteří se na tebe furt zlobí, protože si dělaš v určité situaci co chceš. A tak jsem nyní klidná a vyrovnaná matka, která ví že má zlobilku, a dost často se spolu s tebou těm rošťárnám zasmějememe. A musím uznat,, že v téhle pozici mi je líp.
Všem co půjdete kolem   a my budem v té akční fázi, tj. maminku moc neposlouchám dělam si co chci tak bych chtěla říct, že třikrát víc pomůže se tomu zasmát a né to odsoudit.      

Setkala jsem se dokonce se ,,známou,, která mi řekla, no proboha snad neplánujete druhé dítě nebo to skončíš v blázinci. Normálně bych se bránila, ale proč dokazovat tak zlé osobě,,  že se mi její názor nelíbí.

A v blázinci opravdu neskončím, proč jde o to jak si člověk se situací poradí a to druhé dítě tak to plánuju tím si může být jistáJ.  Myslím, že ve dvou se to lépe táhne a nebudu odříkat sourozence jen proto , že mám akční dítě, které i právě proto jaké je ji mám hrozně moc ráda.

louskacek2 

Reklama