Každý rodič koupí svým ratolestem tu a tam nějakou hračku. Některé děti jich mají dokonce víc, než jich potřebují, ani se se všemi nevyhrají. A některé děti můžou mít ve svém pokojíčku dokonce i hračka závadné. Jak je poznáme?

Tak jako ve veškerého spotřebního zboží, i u hraček platí jedno známé pravidlo:
Nekupujte příliš levné hračky - před kvantitou dejte přednost kvalitě.

Pokud je dítě zahrnuto velkým množstvím hraček, stejně si pak s žádnou pořádně nevyhraje, naopak, oblíbí si jednu, dvě. A právě ty, s nadsázkou řečeno, „dvě“ hračky by měly být kvalitní.

hr

Na telefonním čísle poradenské informační linky České obchodní inspekce (č. 296 366 219) nám vysvětlili pár základních pravidel, na co si dát při nákupu dětských hraček pozor.

  • Na obalu hračky by měl být vždy uveden výrobce a země původu. Pokud uveden není, výrobek nekupujte.
  • Oblíbené plyšáky kupujte po hmatu. Pokud je tam příliš mnoho malých části, tak je nekupujte. Dítě by je mohlo rozkousat a vdechnout. Všeobecně platí: pro malé děti velké plyšáky, pro velké děti malé plyšáky.
  • Pokud je na výrobku uvedeno: nevhodné od dvou, od tří, od pěti let… berte tato varování vážně. Nejsou tam jen tak pro legraci.
  • Zejména při nákupu autíček si dobře prohlédněte, zda nehrozí uvolnění miniaturních částí. (např. volant, kolo).
  • Pokud kupujete hračku na baterky, tento prostor by měl být dobře zabezpečený, aby ho děti lehce neotevřely a nedostaly se jim baterky do rukou.
  • Vůbec není nic proti, když hračku očicháte. Pokud cítíte příliš mnoho chemikálií, tak ji nekupujte. (velmi časté jsou typické zápachy hraček u vietnamských prodejců)
  • Není dobré kupovat příliš hlučné hračky, které narušují samotný vývoj dítěte.
  • A v neposlední řadě si všímejte certifikace, jde o označení CE (značka, která garantuje, že výrobek splňuje směrnice podle Evropské unie)

hr

Malá rada na závěr

A kdyby se vám chtělo, nejlepší hračky pro děti jsou ty ručně vyrobené. Jenže který rodič dnes vyrábí hračky? A tak je alespoň nakupujte s mírou, rozvahou a na místech k prodeji hraček určených. I v tomto případě platí - méně, znamená více.

na základě telefonického zdroje ČOI

Čtěte také:

Reklama