Nejprve si všimnete jen pár dírek v listech a nejspíš nad nimi mávnete rukou. O žádnou velkou škodu nejde, tak proč to řešit? To je ale chyba. Už za pár týdnů se s největší pravděpodobností budete potýkat s listy jako cedník – proděravěnými a plnými jamek, které navíc brzy uschnou, protože svá poškození neustojí. To už pravděpodobně uvidíte i příčinu tohoto nadělení.

40a4c28c08d14-obrazek.jpg
Foto: xpda, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Dřepčík, malý skákavý brouček

Miniaturní černé (někdy hnědé, případně i s pruhovanou nebo skvrnitou kresbou – dle druhu), lesklé broučky a dlouhými tenkými tykadly, jimiž bude rostlina doslova posetá. Jakmile tyto zhruba 2 milimetry velké škůdce vyrušíte, bleskurychle odskočí do bezpečí podobně jako blechy. A že dokáží vyskočit velmi vysoko – třeba i půl metru! Vděčí za to třetímu páru nohou, které jsou skákavé. A vy víte, že máte co do činění s dřepčíky, škůdci z čeledi mandelikovitých.

Nepleťte si dřepčíky s blýskáčky olejovými, kteří nijak neškodí. Jsou jim velmi podobní, ale umějí létat a mají na koncích tykadel paličky.

Dřepčíků existuje přes 160 druhů a každý se specializuje na jiné rostliny. Ti, na které můžete narazit v Česku, mají ale jedno společné – shodně milují řepku. Dalšími z rostlin, do nichž se s chutí pustí, je ředkvička, kedlubna, květák, zelí, mangold, špenát, hořčice, křen ale i brambor, rajče, lilek nebo lichořeřišnice a balkónové rostliny. Mohou však napadnou i spoustu dalších druhů rostlin.

Okousanými listy to ale nekončí. Dospělci kladou vajíčka ke kořenům, jimiž se pak živí jejich larvy.

Jak s dřepčíky zatočit?

Dřepčíci přezimují ve spadaném listí a zemině poblíž svých hostitelských rostlin, aby se do nich v sezóně mohli rovnou pustit. Během té se vám na zahradě dokáže zrodit hned několik generací. Čím víc je necháte namnožit, tím větší škody pak budete sčítat. Proto je nutné zasáhnout co nejdříve.

  • Vydatně a pravidelně zalévejte. Dřepčíkům svědčí teplo a sucho, naopak radost nemají z vlhka a chladu.
  • K rostlinám zapíchněte žluté lepové destičky, které budou žravé broučky velmi lákat.
  • Ve specializované prodejně se ptejte po biologických postřicích, například na bázi nimbového oleje.
  • Vyrobte si vlastní přírodní postřik z rebarbory. Její listy spařte vodou a nechte je v ní 1 den louhovat. Vám možná výluh vonět bude, ale dřepčíkům by neměl.
  • Za ranní rosy jemně posypte listy dřevěným popelem. Některým rostlinám bude navíc i svědčit (například košťálovým).
  • Podporujte v životě na zahradě jejich přirozené nepřátele, jimiž jsou škvoři, zlatoočky nebo cvrčci.
  • Pokud nic jiného nefunguje, existují i chemické postřiky (požerový nebo kontaktní jed).
  • K rostlinám, které by měly dřepčíky odpuzovat, patří například kopr.

Zdroj informací: Pasti, Wikipedia