Vaše strategie: Nákup si předem naplánujte a sepište na lísteček. Vezměte si jen o trochu více peněz, než je hodnota zamýšleného nákupu (a kartu nechte doma). V žádném případě nechoďte do obchodu hladová! Nebloumejte mezi regály, jak vás napadne, ale cílevědomě se držte předem naplánované trasy, která se vyhýbá většině rizikových míst. Pokud už pro něco do „minového pole“ opravdu musíte, nikde se nezastavujte, vezměte potřebné zboží a rychle pryč.

Když už se vám stane, že se do vašeho nákupního vozíku „omylem“ připlete nějaká ta zakázaná dobrota, jezděte po obchodě tak dlouho, dokud nenajdete sílu ji zase vyndat. Položte ji kdekoli, však on si to personál uklidí. Výhodné nabídky typu „3 za cenu 2“ zcela ignorujte, pokud není příslušné zboží čirou náhodou na vašem seznamu. 

Pokud zrovna nemáte v úmyslu pořídit zásoby na celý měsíc, nejezděte na nákup autem. Jděte pěšky (nebo MHD), pěkně postaru s taškou. To si pak člověk dvakrát rozmyslí, kolik toho potáhne! Podobný efekt má i to, když si v obchodě vezmete nákupní košíček místo nebezpečně pohodlného a bezedného vozíku. Za chvíli budete mít ruku vytahanou až po kolena a místo dalšího „vymýšlení" rychle zamíříte v pokladnám.

Nebezpečná místa: Pulty s lákavými čerstvými dobrotami - krájenými uzeninami a sýry, pečenými stehýnky, šátečky a croissanty. Bacha, voní už na dálku! Silně rizikový je samozřejmě i regál s oříšky, chipsy, oplatkami, tyčinkami a čokoládou.

Rafinovaně nastraženým úkladem jsou také stojany u pokladen. Mají sice políčeno hlavně na nudící se děti, ovšem neodolá ani dospělý. Přihoďte do vozíku noviny nebo časopis a při čekání ve frontě se raději zabavte čtením.

A co když vás zastaví slečna s profesionálním úsměvem od ucha k uchu, která nabízí kydanec nového jogurtu, dresinku nebo pomazánky v kelímku i s miniaturní lžičkou? Můžete slečně udělat radost a ochutnat, ale jen za předpokladu, že patříte k morálně silným jedincům a nenecháte se citově vydírat. Řada lidí si při ochutnávkách nechá vnutit zboží, které by je jinak ani nenapadlo koupit - jen proto, že je jim prostě hloupé odmítnout. Pokud k takovým měkkotám taky patříte, radši se jogurtové slečně vyhněte obloukem. Nebo se chytněte za útroby, upřete na ni žalostný zrak a skomíravě proneste: Mě to dneska děsně bere. To byste nevěřila, jak já s tím žaludkem zkusím..."

Reklama