Každý rodič, který si přivezl domů své miminko, jej touží ochraňovat a střežit všech možných nástrah a útrap. Přes všechnu péči a lásku se nám to však někdy nedaří a miminko pláče neutišitelným pláčem. Přidá-li se k tomu i kroucení se a ručičky sevřené v pěstičky, jde buďto o snahu naplnit co nejvíce čistou, nejlépe právě převlečenou plínku, nebo také o koliku...
Kolika je křečovitá, záchvatovitě se opakující bolest břicha. U miminek o to horší, že vám nemohou říci, co je trápí. Potýká se s ní patnáct až čtyřicet procent všech nemluvňat a podle odborníků nejpozději v půl roce věku ustupuje. Některé maminky však s bolestí bříška svých dětí bojují mnohem déle. Četnější bývá u kluků, to však neznamená, že nemůže potrápit i vaši princeznu.
Poslední studie mluví o souvislosti koliky s kravským mlékem. Mléčné bílkoviny mohou podle odborníků, při špatné snášenlivosti, koliku vyvolat. Za zkoušku možná stojí, pokud tento problém řešíte, vyřadit z dětské stravy všechny potraviny obsahující kravské mléko. To by mělo ale platit i pro kojící maminky. Trápí-li vaše děťátko bolavé bříško, vysaďte mléčné výrobky alespoň na jeden týden a pozorujte, jaký vliv to má. Pokud kojíte, odepřete si i čokoládu. Máte-li strach, že vám bude chybět vápník, doplňte jej vhodnými vitaminovými preparáty.
Nadýmání a koliku může způsobovat také nevhodná strava. Takže také zkuste vyškrtnout z rodinného jídelníčku nevhodné druhy zeleniny – cibule, česnek, pórek, nadýmavou zeleninu a ovoce – kapustu, zelí a hrušky. Zřekněte se na čas i čerstvého pečiva a perlivé vody.
Při kojení dodržujte zásadu, že kojenec musí být v klidu. Pokud před kojením pláče, spolyká potom spolu s mlékem také spoustu vzduchu. Dbejte po každém kojení, než dítě uložíte do postýlky, na řádné odříhnutí.
Snažíte se sebevíc, v jídelníčku vám zůstal jen dva dny starý chleba, a přesto se nic neděje? Potom vyzkoušejte některé z babských receptů. Nejprve zkuste jednoduché cviky s nožičkama. Přitahujte je jednu po druhé opatrně k bříšku. Potom jemnými krouživými pohyby, ve směru hodinových ručiček, masírujte dítěti bříško kolem pupíku. Dříve se maminky uchylovaly k teploměru v zadečku, dnes je vhodné použít k tomuto účelu v lékárnách volně prodejnou rektální rourku. A pokud nezabírá vůbec nic, pak je tu ještě moderní medicína a s ní i vhodné léky. Poraďte se tedy se svým lékařem a nemusíte se rozhodně bát, že podáváním pomocných léků děťátku nějak ublížíte.
Pokud se vám nedaří zklidnit malého uplakánka a pláč trvá už velmi dlouho, vyzkoušejte cukrovou vodu nebo dudlík či prst obalený cukrem.
A co vaše zkušenosti? Také vás trápí probděné noci u vašeho drobka? Máte už tuto dobu dávno za sebou, a přesto si dodnes pamatujete tu bezmoc? Nebo naopak máte nějaký zaručený fígl? Tak sem s ním…
Nový komentář
Komentáře
Á propos: med se nedoporučuje do jednoho roku vůbec, někteří pediatři dokonce do dvou let dítěte, tak pozor.
Taky jsem používala sabové kapky, větrový gel a nahřívali jsme v mikrovlnce plínu a zahřívali malému bříško. Opatrně cvičit s nožičkami a pak už jen doufat, že to přejde.
Cukr ne a med už vůbec ne , takové doporučení fakt raději ne.
Jak je to malý, každej se může posr*at z prdíků. Jak to vyroste, tak dostane za každej prd nejmíň vynadáno, že je to neslušné
Gabi: taky nejak nechapu
Gabi: ..ale třeba ten černej čaj... ...teda hodně naředěnej a oslazenej je nej. na začínající průjem..... ....
A já si myslela, že žijeme v civilizaci a ony opravdu, podle vašich reakcí, dnes ještě existují maminky, které máčejí dudlík v medu. A krupicovou kaši do láhve, aby miminka "dobře spinkala" už nikdo nevaří? A co černý čajíček s medem a citrónkem? A makový odvárek?
Med je poměrně silný alergen a v prvním roce dítěte ...
já mám holčičku, na prdíky nějak moc netrpěla. Na noc jsem jí mazala bříško mastičkou z lékárny "Pupík".
Naše mělo strašné problémy s "prdíkama". Pomáhalo jedině dávat Sab simplex a to i 7x denně po každém jídle.Přešlo to až k 8 měsícům.Sladké jsem taky vůbec nedávala, ani med, nějak mi to k mimi nesedí.
Nezapomenu, jak naše malá v prvním půl roce nesnesla ani trošku cukru (který jsem pochopitelně nesměla jíst já). A narodila se před Vánecema a babičky napekly a já koukala na ty ňamky a nesměla si vzít ani jeden vanilkáč . Páč by byl vykoupený celonoční masáží bříška. Ale jak se to zlepšilo, tak jsem zašla do cukrárny a snědla tři kusy . Ze šlehačkou. A ten borec, co tam prodává si mne pamatuje dodneška.
Mám 7měsíčního syna a trápení s bříškem máme od narození. Vyzkoušeli jsme snad všechno. V současné době je to samozřejmě lepší než hned po narození, ale i tak potřebuje v noci "asistenci" na prdíky, nebo na kakání. Někdy stačí jen dát napít, jindy cvičíme nožičkama nebo přikládáme nahřátý polštářek . Někdy je to opravdu hrůza, když se budí každé dvě hodiny. Už se těším, až začne spát celou noc a konečně se vyspím. Máte někdo podobné zkušenosti u sedmiměsíčního dítěte?
Nám hodně pomáhaly kapičky Sab-simplex,napsala nám doktorka,když už jsem asi týden nespala,skoro ani nejedla,abych náhodou nesnědla něco špatnýho a strašně se nám tím ulevilo...
Já u syna používala tu rektální trubičku a bylo to OK.Masírovala jsem i bříško a mazala větrovou mastičkou.Ale nejlíp fongovala fakt ta trubička.U dcerky nic takového nebylo zapotřebí,protože prďánky neměla.
já měla gel z lékárny s obsahem fenyklu,anýzu a ještě něčeho co si už nemůžu vzpomenout a používám ho doteď, i když je velkej...na bolení bříška trpí pořád
to s těma nožičkama - pokrčovat taky funguje
ale ten cukr jsem nikdy nezkoušela, ani by to nešlo, nechtěl dudlíka
Uf, když si vzpomenu, jak moje dcera prořvala( doslova prořvala)3 měsíce, lítá mi ještě ted mráz po zádech.Zkoušeli jsme všechno,teplou plínu na bříšku, fenyklový čaj, hadičku do zadečku, masáže, odvar z ovesných vloček, větrové mastičky...A potom úderem třetího měsíce, jako když utne a já se konečně vyspala.Med na dudlíku byl tehdy jediný- i když ne asi nejlepší-způsob, jak jí na chvilku zavřít pusu.
Taky raději ani nevzpomínat, s tím řvaním jsme si vytrpěli dost dlouhé měsíce. Nepomáhol moc ani SAB-simplex, masáže atd... prostě nic. Ještě teď z toho mám husí kůži. Ten cukr mne taky udivuje - já jsem nedávala vůbec žádné sladkosti do tří let.
někdy pomůže i nahřátá plena, položená na bříško.
..a ještě něco. ...kojila jsem jenom dva měsíce a to jenom částečně a tak jsem jednou volala na tu linku, co má Nutrilon..... paní mi tam vysvětlila, že když má mimino problém s trávením, řeší ho zase jenom jídlem a tak je to takovej začarovanej kruh..... proto jsem jednoznačně pro čaj....
Bobša: ..přesně tak, těd je to pořád...ať má miminko jakýkoliv problémy, radí se pořád jenom kojit...žádný čaj, nebo aspoň vodu..... ....mě nikdo nevymluví, že i plně kojený dítě může mít jen žízeň, zvlášť když je vedro....
no můžu vám říct, že jsem z těch novot docela PAF! Já dávala klukům čaj s fenyklem a cvičili jsme při každé příležitosti (přebalovalo se častěji ) a při každé příležitosti jsem je nechala volně kopat nožičkama. Dneska se to už tak nedělá, čaje se novorozencům nepodávají takže si to chuďatka musejí přetrpět tak ji aspoň plácám po zadečku a zdá se, že to aspoň trochu zabírá navíc se uklidní, když ji přivinu ke svému vyvinutému tělu i na říhání to zabírá okamžitě