Každý rodič, který si přivezl domů své miminko, jej touží ochraňovat a střežit všech možných nástrah a útrap. Přes všechnu péči a lásku se nám to však někdy nedaří a miminko pláče neutišitelným pláčem. Přidá-li se k tomu i kroucení se a ručičky sevřené v pěstičky, jde buďto o snahu naplnit co nejvíce čistou, nejlépe právě převlečenou plínku, nebo také o koliku...

Kolika je křečovitá, záchvatovitě se opakující bolest břicha. U miminek o to horší, že vám nemohou říci, co je trápí. Potýká se s ní patnáct až čtyřicet procent všech nemluvňat a podle odborníků nejpozději v půl roce věku ustupuje. Některé maminky však s bolestí bříška svých dětí bojují mnohem déle. Četnější bývá u kluků, to však neznamená, že nemůže potrápit i vaši princeznu.

Poslední studie mluví o souvislosti koliky s kravským mlékem. Mléčné bílkoviny mohou podle odborníků, při špatné snášenlivosti, koliku vyvolat. Za zkoušku možná stojí, pokud tento problém řešíte, vyřadit z dětské stravy všechny potraviny obsahující kravské mléko. To by mělo ale platit i pro kojící maminky. Trápí-li vaše děťátko bolavé bříško, vysaďte mléčné výrobky alespoň na jeden týden a pozorujte, jaký vliv to má. Pokud kojíte, odepřete si i čokoládu. Máte-li strach, že vám bude chybět vápník, doplňte jej vhodnými vitaminovými preparáty.

Nadýmání a koliku může způsobovat také nevhodná strava. Takže také zkuste vyškrtnout z rodinného jídelníčku nevhodné druhy zeleniny – cibule, česnek, pórek, nadýmavou zeleninu a ovoce – kapustu, zelí a hrušky. Zřekněte se na čas i čerstvého pečiva a perlivé vody.

Při kojení dodržujte zásadu, že kojenec musí být v klidu. Pokud před kojením pláče, spolyká potom spolu s mlékem také spoustu vzduchu. Dbejte po každém kojení, než dítě uložíte do postýlky, na řádné odříhnutí.

Snažíte se sebevíc, v jídelníčku vám zůstal jen dva dny starý chleba, a přesto se nic neděje? Potom vyzkoušejte některé z babských receptů. Nejprve zkuste jednoduché cviky s nožičkama. Přitahujte je jednu po druhé opatrně k bříšku. Potom jemnými krouživými pohyby, ve směru hodinových ručiček, masírujte dítěti bříško kolem pupíku. Dříve se maminky uchylovaly k teploměru v zadečku, dnes je vhodné použít k tomuto účelu v lékárnách volně prodejnou rektální rourku. A pokud nezabírá vůbec nic, pak je tu ještě moderní medicína a s ní i vhodné léky. Poraďte se tedy se svým lékařem a nemusíte se rozhodně bát, že podáváním pomocných léků děťátku nějak ublížíte.

Pokud se vám nedaří zklidnit malého uplakánka a pláč trvá už velmi dlouho, vyzkoušejte cukrovou vodu nebo dudlík či prst obalený cukrem.

A co vaše zkušenosti? Také vás trápí probděné noci u vašeho drobka? Máte už tuto dobu dávno za sebou, a přesto si dodnes pamatujete tu bezmoc? Nebo naopak máte nějaký zaručený fígl? Tak sem s ním…

 
Reklama