5e3d53608184dobrazek.png
Kostel svatého Pavla v Mdině

Britské tradice

km.jpgMalý ostrov ve Středozemním moři má jen půl milionu obyvatel, kteří jsou ovlivněni britskou kulturou. Není se čemu divit. Země byla britskou kolonií od roku 1814 a svou nezávislost získala až v roce 1964. Děti tedy stále nosí školní uniformy, učebnice ve školách jsou v anglickém jazyce, sváží je tradiční žlutý autobus, v hlavním městě (Valletta) najdete sem tam červené telefonní budky, tradičním desertem je jablečný koláč, policejní uniformy jsou stejné jako ty britské a autem se jezdí vlevo. To, co je tedy typicky maltské a čím si Malta uchovává svou identitu, jsou medově zbarvená kamenná města či tradiční pestrobarevné rybářské čluny, které mají na sobě oko, jež hlídá cestu domů do přístavu. Kombinace stylů je však to, co dělá Maltu tak zajímavým místem. 

5e3d536cbb4d1obrazek.png
Tritonova kašna před hradbami Valletty

Malta je ostrov ve středozemním moři, ke kterému patří ještě dva přilehlé ostrůvky Gozo a Comino. Ty mají kromě panensky čisté přírody, jež je z části chráněná UNESCEM, i bohatou historii. Na Gozu se například nachází nejstarší obydlí na světě, starší než egyptské pyramidy. Pokud tedy na Maltu pojedete, určitě Gozo nezapomeňte navštívit. Trajektem se na něj dostanete za 15 minut a jeden den vám bude stačit k prozkoumání téměř celého ostrova. Když už jsme u míst, které byste neměly opomenout, patří k nim zcela jistě ještě Mdina. Mdina je původně hlavní město Malty, kterému se přezdívá „Tiché město“. Pojmenování vzniklo proto, že je zde na výjimky zakázaná automobilová doprava a ač jde o turistickou destinaci, zvláště v zimních měsících tady moc lidí nepotkáte. Pár milovníků historie může objevovat město založené 700 let před naším letopočtem. Po Féničanech, kteří zde byli první, bylo místo domovem Římanů, a poté Arabů. I když město zasáhlo velké zemětřesení, které proběhlo v 17. století, vypadá dnes jako perfektní kulisy historicích filmů.

Vynechat nesmíme ani současné hlavní město Vallettu, kde už je na rozdíl od Mdiny a přilehlého Rabatu znát, že je Malta plnohodnotným členem Evropské unie. Nečekejte však velké supermarkety. Vše je postaveno šetrně vzhledem k historickému kontextu. Zajít tedy můžete do běžných řetězců typu Pull and Bear či Tally Weijl, ale leckdy musíte vyjít v obyčejném řadovém domku po schodech nahoru, kde se v bývalé bytové jednotce nachází pobočka obchodu. Za poslední módou se však na Maltu nejezdí, když už tak třeba za tradičním jídlem. 

5e3d5383bc64aobrazek.png
Fungus rock na ostrově Gozo

Nezapomeňte ochutnat pastizzi. Tyto slané koláčky, které tvarem připomínají mušle, se tradičně dělají třeba s riccotou a hráškem. V restauraci si ke steaku můžete dát bigilla van, což je takový fazolový dip. Hlavním pokrmem je na Maltě králík.

Češi na Maltu s oblibou jezdí studovat angličtinu, ale také za ideálním počasím. Bez mráčku je tu prý tři sta dní v roce. Perfektní podmínky využívají i čeští fotbalisté, kteří sem jezdí bojovat o titul v Tipsport Malta Cup.

5e44004ace943tipsport.jpg

5e3d539950241obrazek.png
Zvon u památníku druhé světové války (Valletta)

Mladší generace na Maltě ocení průzračné moře a možnost potápění se, starší například bohatou historii a skvělé jídlo. I pro rodiny s dětmi se najde přístupná pláž, i když je pravda, že jsou na Maltě převážně ty s velkými kameny. Děti si přijdou na své třeba ve velkém národním akváriu v Qwaře, líbit se jim bude určitě Marina Park s možností plavat s delfíny, lunapark, zoo s divokými šelmami či kulisy filmového městečka Pepka námořníka. Malta je zkrátka pro všechny!

5e42d76743f1b20200127-R0812363.jpgMedúzy v národním akváriu v Qwaře

Čtěte také:

Reklama