Možná, že si řada z nás občas vzpomene na svá školní léta a pravidelné výchovné koncerty a divadelní představení. A možná, že se shodneme na tom, že takto násilím vnucovaná kultura se povětšinou minula účinkem.

Očekávat od pubertálních výrostků, že nábožně ztichnou při Libušiných fanfárách, je představa poněkud utopistická. A tak jsme tímto druhem výchovy prošli více méně netknuti a nepolíbeni a osobně neznám nikoho, kdo by si zamiloval operu právě díky tomu, že ve dvanácti letech zhlédl Dalibora v Národním divadle.

 

A je to škoda. Přitom by stačila vhodná a zábavná forma a i docela malé děti by mohly například ke klasické hudbě získat vztah daleko vřelejší.

Toho si patrně je velmi dobře vědoma sólistka Národního divadla, paní Jiřina Marková–Krystlíková, která založila projekt Dětská opera.

 

Dětská opera je neziskovou organizací a od října 2000 občanským sdružením. Jejími členy je několik desítek dětí a mladých lidí, kteří našli v opeře zalíbení. V současné době vystupují s představením Malý Mozart, které je dětem ušité přímo na míru.

V představení, které trvá asi hodinu, se seznámíme s různými situacemi a momenty z dětství Wolfganga Amadea. Děti zde v krásných, roztomilých a svěžích kostýmech zpívají, hrají, recitují – vše s dětskou bezprostředností, uvolněností a hravou radostí. Vtipným osvěžením jsou citace ze skutečných dopisů malého Mozarta, které psal svým sestrám, přátelům a rodině. Tím nejhlavnějším je ale zpěv. Výkony malých umělců musí uchvátit každého diváka. I docela malé děti seděly v hledišti jako přikované a celé představení zhlédly od začátku až do konce, aniž by se začaly nudit.

 

Zeptala jsem se jedné členky souboru, čtrnáctileté Karolíny Žmolíkové, proč ji zaujala právě opera.
"Od malička jsem ráda zpívala. Chodila jsem do sboru, ale tam mě to moc nebavilo. Pak rodiče zjistili, že existuje Dětská opera a já jsem to chtěla zkusit. A opravdu mě to moc baví. Líbí se mi zpívání, hudba, ale baví mne i všechno kolem toho: divadlo, hraji na klavír, učím se italsky, chodím na hudební nauku. Po základní škole bych ráda studovala na konzervatoři operní zpěv." 

 

Pokud  vás tato forma mimoškolní činnosti zaujala a máte doma dceru nebo syna, kteří rádi a dobře zpívají, zkuste je přihlásit do souboru Dětské opery.

„Noví zájemci, kteří se k nám chtějí přihlásit, za sebou nemusí mít žádnou hudební přípravu,“ říká paní Jiřina Marková–Krystlíková. „Přijímáme děti od 7 let. Zazpívají dvě písničky, vytleskají rytmus a zopakují zadanou melodii. Podle toho dokážeme rozpoznat, zda má dítě hudební sluch. Noví zájemci mohou přijít kdykoli.“

 

Já jen dodávám kontakt, kde se můžete na případné návštěvě domluvit: Volejte na tel.: 603 210 239, 777 158 434, 222 315 814, e-mail: info@detskaoperapraha.cz, info@skolahudby.cz.

 

A jestli chcete nejdříve vidět, co všechno tyto šikovné děti dovedou, máte možnost hned tuto neděli. Dne 23. 5. 2004 v 19.00 hodin se uskuteční slavnostní koncert na počest pěvkyň M. Šubrtové a L. Domaníské v Laterně magice. Vystoupí zde členové Dětské opery, laureáti soutěže Pražský pěvec a sólisté Jiřina Marková-Krystlíková, Štefan Margita a Jiří Hájek.

Vstupenky jsou v předprodeji Laterny magiky.

Pro zajímavost ještě dodávám, že o výjimečnosti tohoto souboru svědčí i fakt, že v říjnu tohoto roku odletí Dětská opera do San Diega v USA, kde bude prezentovat své představení Malý Mozart a v roce 2005 se připravuje její hostování na Světové výstavě EXPO 2005 Aichi Japonsko.

 

 

Za sebe Vám Dětskou operu vřele doporučuji. Po zhlédnutí Malého Mozarta mi bylo tak nějak hezky a mile u srdíčka.  Takže na viděnou v neděli v Laterně magice. Já osobně se už moc těším :o))

 

 

 

Reklama