Když si Markéta pořizovala prvního knírače, možná ještě netušila, že to bude láska na celý život. Jedním slovem je to ideální pes. Víc už v dalším pokračování našeho Atlasu psích plemen...

Země původu: Německo
Použití: domácí a společenský pes
Klasifikace podle FCI:

  • kníračSkupina 2, Pinčové a knírači -  molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena
  • Sekce 1, Pinčové a knírači
  • Bez pracovní zkoušky
  • Celý standard FCI: Knírač malý (klikni)

Velikost (v kohoutku): psi i fenky mezi 30 a 35 cm
Hmotnost: psi i fenky zhruba 4 až 8 kg
Dožívá se: 13 let
Chovatelský klub: Klub chovatelů kníračů (www.kchk.cz)

Historie plemene...

Na přelomu století se vydal na svoji cestu malý knírač z oblasti Frankfurtu nad Mohanem, tehdy se ještě označoval jako drsnosrstý trpasličí pinč. Vytvořit z různých podob, velikostí a typů a z chaosu nejrůznějších druhů tvrdé, měkké a hedvábné struktury srsti malého psa, který se svým exteriérem a povahovými vlastnostmi dokonale podobá svému většímu bratru, střednímu kníračovi, rozhodně nebyla lehká úloha.

Vzhled psa a důležité proporce...

knírač

Malý, silný, spíše podsaditý než štíhlý, drsnosrstý, elegantní zmenšený dokonalý obraz knírače, bez nedostatků provázejících trpasličí vzhled.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:

  • Kvadratická stavba těla, přičemž kohoutková výška odpovídá zhruba délce trupu.
  • Celková délka hlavy (od špičky nosu k týlnímu hrbolu) odpovídá polovině délky hřbetu (kohoutek až nasazení ocasu).

Povaha knírače...

Jeho povahové rysy odpovídají povahovým rysům knírače a jsou charakteristické temperamentem a chováním malého psa. Chytrost, neohroženost, vytrvalost a ostražitost jsou vlastnosti, které z malého knírače činí příjemného domácího psa a současně také hlídacího a společenského psa, kterého lze bez problémů chovat i v malém bytě.

Jak o psa pečovat...

Knírač je velice nenáročné plemeno. Je čistotný, dobře snáší pobyt v bytě i v kotci, není příliš „žravý“. Je to pes, který bude stejně dobře domácím mazlíčkem jako sportovcem, ale pohyb opravdu miluje. Dobře zvládne i složitější výcvik.

Pracnější je jejich hrubá srst, která se běžně upravuje trimováním (úprava hrubosrstých psů, která spočívá ve vytrhávání odumřelé srsti s kořínky).

Vyptal jsem se kamarádky Markéty na její knírače...

Proč sis pořídila právě knírače?
Protože je malý, chytrý a fousatý,

Kdybys ho měla charakterizovat jedním slovem, které by to bylo?
Ideální.

Co mu nemůžeš odpustit? Má třeba nějaký zlozvyk?
Myslím, že veškeré zlozvyky jsou způsobené ze strany pánečka. Ale kdybych to měla vztáhnout na toho minulého, tak Kairo miloval naprosto všechny lidi. I kdyby ho někdo kopnul, stejně by ho miloval. Ten před ním a ani ten stávající to nemají, takže to není typicky kníračí vlastnost. Vidíš, vlastně to není ale zlozvyk, byl to prostě jeho povahový rys...

kairo

Otázka, jestli by sis jako dalšího pas pořídila zase knírače, je v tvém případě asi zbytečná, co?
Mám už třetího, takže u mě je to docela jasné.

kairo

Jak se vůbec jmenuje ten váš nový fousatý přírůstek?
Ota, Otakárek. Prostě je to Oťásek ocásek.

otakarek

Máte ho zatím krátce, ale kdy tě Oťásek nejvíc potěšil?
Jak to říct, když jsme se dozvěděli, že je počat. Nejdřív to vypadalo, že se tatínkovi moc nechce, takže to byla ta nejlepší zpráva! Od té doby nám dělá jen samou radost.

otik

Tuhle fotku určitě uveřejni, aby bylo jasno, ze knírač není jen pes gaučový, ale naopak pes do každého počasí!

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama