Opar asi známe všichni. A vždycky, když se nám objeví na rtech, je to nepříjemná záležitost. Způsobuje ho virus Herpes simplex a patří mezi nejvíce rozšířená virová onemocnění člověka.

Opary v podobě puchýřků na rtech se mohou objevit u mužů i žen. Jeho nositelem je údajně až 95 % lidí, ale u každého se neprojeví. U většiny lidí je virus ukrytý v těle v nervových gangliích, a jakmile dojde k oslabení organismu (např. úraz, operace, stres nebo dokonce leknutí), může se znovu aktivovat a objevit na kůži. Je to tedy celoživotní záležitost.

herpes

A nakazit se můžeme lehce, od člověka, který ho má, i když to na něm třeba ještě není vidět. K přenosu nákazy dochází hlavně při líbání. Všichni asi dobře poznáme, že se opar začíná tvořit - rty pálí a svědí, máme nepříjemný pocit na puse. Ideální je začít tato místa hned mazat antivirovou mastičkou, která zabrání šíření viru. Je také nutné dodržovat přísné hygienické návyky, abychom opar nepřenášeli dál.

Nesnáším opary!

Někdo neví, co je opar, jiný se s touto infekcí potýká celý život. A jak je to nepříjemné, nám v krátkém rozhovoru sdělila dvaadvacetiletá Lada.

Jak dlouho trpíš na opary?
Asi od narození, nepamatuju si, že bych s tím někdy neměla problémy. Je to opravdu otravné, neustále řešit opary.

A jak často je míváš?
Tak každý druhý měsíc... V zimě je to horší, když je mráz, musím si pořád mazat rty lojem, a jakmile zapomenu, hned se mi opar udělá. A v létě, když jsou vedra, se mi taky dělají častěji. A taky to souvisí s tím, jestli mám zrovna přítele, nebo ne.

Jestli se zrovna líbáš, nebo ne?
Tak nějak. Když nikoho nemám a nelíbám se, nedělají se mi tolik. Je to dost omezující, když se seznamuju s klukem. Vždycky se hned na začátku ptám, jestli mívá opary... Někteří na mě koukají divně a nedivím se jim, ale pro mě je to docela důležité. Doufám, že až se zamiluju a najdu toho pravého, nebude trpět na opary!

Praktické rady od lékárnice

Na léčbu oparů existuje několik druhů přípravků:

  • 1. Krémy s obsahem antivirotik - dají se používat po celou dobu přítomnosti oparů, je tam účinná látka, která léčí a zabraňuje množení viru. Nutné je začít s léčbou co nejdříve, už když cítíme příznaky.
  • 2. Náplasti - podporují hojení, zabrání tvorbě ošklivých strupů, je dobré, když se k oparu nedostane vzduch, potrava a další infekce.
  • 3. Gelový roztok - působí jako náplast, ale v tekuté formě, vytvoří film na rtu, a tím se opar lépe hojí. Gel omezuje tvorbu strupů a urychluje hojení.
  • 4. Přírodní látky - dají se též použít obklady z propolisu, heřmánku nebo šalvěje, které jsou protizánětlivé, nebo lze na opar mazat krémy s těmito bylinkami.

Je to ale individuální, každému vyhovuje něco jiného. Podle lékárnice je lepší krém, který v sobě má účinné látky proti virům. Někomu ale zabere stejně rychle náplast nebo gel. Léčbu je možné podpořit také prášky - nejlépe se zinkem a vitaminem B.

Babská rada na závěr

Po každém vyléčení oparu je třeba vyměnit zubní kartáček, na kterém zůstává infekce, a opar se tak může hned objevit znovu.

Zdroj: www.ulekare.cz

Více o oparech v našem magazínu:

Reklama