V posledních dnech nás počasí nemá příliš rádo. A nám nezbývá nic jiného, než vymyslet pro sebe i pro děti náhradní zábavu, místo jejich pobíhání venku, procházek a výletů.

Vyzkoušejte s námi malování na kameny. Zabavíte sebe i děti, a navíc si vyrobíte pěknou dekoraci do bytu či dárek pro někoho blízkého.

Potřebujete hlavně pěkné, nejlépe hladké kameny, nejrůznějších tvarů. Dále si připravte barvičky. Nejvhodnější jsou akrylátové barvy, barvy na keramiku nebo barvy na sklo. Jsou totiž voděodolné a bude se vám s nimi dobře pracovat. Nahradit je ale můžete obyčejnými temperovými barvami, ale výsledek musíte přelakovat bezbarvým voděodolným lakem.
Malovat budete štětcem, vyberte si hodně tenký na kontury, silnější může být na vymalování obrázků. Kontury můžete nakreslit také konturami na sklo či porcelán, které jsou v praktické tubě s aplikátorem, nebo také nafukovacími (blow up) barvami.

Rozhodněte se, jaký motiv chcete malovat. Předlohu si můžete nejprve zkušebně namalovat na papír, poté na kámen. Pokud si nejste jistí, namalujte si obrázek na kámen nejdříve tužkou, kterou potom odmažete.

Malovat můžete rovnou na kámen, většinou pokud má světlejší barvu nebo máte dokonale krycí barvy. Kámen můžete také nejdříve nabarvit bílým nebo krémovým balakrylem či jinou akrylátovou barvou. Po zaschnutí můžete malovat samotný obrázek.

Kámen můžete také natřít tmavou akrylátovou barvou, po zaschnutí krakelovacím lakem a po jeho zaschnutí světlou akrylátovou barvou. Vznikne vám popraskaný povrch, na který můžete zase malovat nebo třeba pomocí lepidla na découpage ozdobit ubrouskem (nezapomeňte také přelakovat).

Obtáhněte hlavní kontury obrázku. Detaily domalujete až na vymalovaný obrázek. Konturu nechejte trochu zaschnout, ať si ji nemažete rukou. Potom se můžete pustit do vymalování obrázku. Fantazii se meze nekladou a především děti se barevně vyřádí.
Po zaschnutí barevných povrchů domalujte detaily.

TIP: Ty nejmenší děti nechejte kámen pomalovat třeba prstovými barvami a po zaschnutí je zalakujte bezbarvým lakem. Na zadní stranu napište lihovým fixem datum, budete mít hezkou památku.

Vyrábějte domečky, kytičky, rybičky, příšery, abstraktní motivy - cokoliv vás napadne.

Hotové kameny můžete použít jako těžítka, ozdobu do květináče, nebo dokonce ven do zahrádky. Hezky vypadají rybičky na kamenech, které jsou vložené do průhledné nádoby a zalité vodou.

Fotoalbum malovaných kamenů najdete ZDE.

Příjemné tvoření přeje

 

                                       
Reklama