Valletta, často nesprávně La Valletta, je hlavní město ostrovního státu Malta ležící na východním pobřeží mezi zálivy Grand Harbour na jihu a Marsamxett Harbour. Roku 1980 byla Valletta zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Valletta je postavena na celém poloostrově Sceberras, který omývá Středozemního moře. Díky své strategické poloze byla vybudována od začátku jako nedobytná pevnost. Jako první dělníci postavili mohutné hradby, ve své době město patřilo k nejdůkladněji opevněným městům. Zakladatelem města se stal vojenský vůdce Jean de la Valette, po kterém je město pojmenované. Proslavil se v bitvě proto Turkům, které se mu povedlo zastavit.
5cd9318305cbeobrazek.png

Valettské ulice vás okouzlí svou pravidelností. Skoro všechny jsou rovnoběžné a město z výšky připomíná šachovnici. Poloostrov Sceberras je svažitý, proto je z ulic krásný výhled na moře. Dláždění ulic je zachováno dodnes z chladných kamenů a domy mají svůj styl. Podle nařízení z dob vzniku města nesměly domy vyčnívat do ulic, aby nezužovaly jejich profil, takže díky tomu stavitelé využili možnosti začlenit do stavebního slohu působivé arkýře. Ty jsou symbolem města a staly se charakteristickým znakem místní architektury.
5cd9320129c27obrazek.png

V poslední době prošlo město velkou změnou, mnoho staveb se rekonstruuje, opravuje, vznikají nová zákoutí a moderní zóny. Proměnou také prošla přístupová zóna od kulatého náměstí s kašnou s Tritóny, v blízkosti autobusového nádraží, renovují se i městské hradby.
5cd9319f5f1b1obrazek.png

Jaké krásné památky ve městě Valletta najdete? I když vypadá Valletta jako válečnická pevnost, vzniklo zde mnoho kostelů a přepychových paláců.

Barokní katedrála sv. Jana

Nejznámějším historickým pokladem je barokní katedrála sv. Jana (St. John’s co-cathedral), která okouzlí každého návštěvníka svou nákladnou a skvostnou vnitřní výzdobou. Byla hlavní katedrálou johanitů a na její stavbu byly využity také dary, které musel přinést každý rytíř při přijetí do řádu.
5cd9324c978f2obrazek.png

Katedrála je důkazem důležitosti města – je zde pochováno více než 400 johanitů. Náhrobní desky jsou originálními pracemi z různobarevných druhů mramoru.  Najdete je v hlavní lodi i v postranních kaplí. Hlavní loď katedrály je lemována celkem osmi dalšími kaplemi, každá z nich je věnována vždy jednomu či více oddílům řádových rytířů.

Různými reliéfy jsou velmi vkusně nazdobeny sloupy a oblouky, nádherná nástropní malba je dílem italského malíře Mattia Pretiho. Najdete tady i vzácný oltářní obraz z roku 1608 od malíře Caravaggia, nazvaný „Stětí Jana Křtitele„.

Velmistrovský palác
5cd932c66ddaeobrazek.png

Nepřehlédnutelnou památkou města, kterou nesmíte minout, je úchvatný Velmistrovský palác (Grandmaster’s Palace). Ten býval vždy sídlem hlavy johanitského řádu, doživotně voleného velmistra, vládce Malty. Dnes tu sídlí úřad prezidenta i maltský parlament.
5cd93308f33a9obrazek.png

Naším dalším tipem jsou významné městské zahrady. Barrakka Gardens najdete nedaleko pevnosti Fort St. Elmo, ta dnes slouží jako muzeum a sídlo maltské dobrovolné armády. Určitě si tady užijete nádherný výhled na protilehlé „Trojměstí“ (Senglea, Vittoriosa a Cospicua), případně i na přístav Grand Harbour. Zajímavostí je zahrada Hastings Garden, zde byl v listopadu 2013 slavnostně odhalen pomník Václavu Havlovi.
5cd9327a6b8aaobrazek.png

Město ale také nabízí spoustu obchůdků, zákoutí, které určitě objevíte při procházce. Je krásné si to užít, zastavit se v kavárně na kávu, sednout si na pouliční zahrádku a pozorovat městský život. Pokud máte rádi kulturní akce, v hlavním městě se neustále konají různé výstavy, koncerty, kulturní festivaly.

Malta je největším ostrovem maltského souostroví. Malta, tedy oficiálně Maltská republika (maltézsky Republikka ta´Malta), je od roku 1964, kdy získala od britského impéria nezávislost, samostatným státem. Stále je ale členem Commonwealthu. V roce 2004 Malta vstoupila do Evropské unie a platí se zde eurem. Maltská republiku tvoří několik ostrovů, obydlené jsou pouze tři. Největší Malta, střední Gozo a nejmenší Comino. Mluví se zde maltštinou a angličtinou, oba jazyky jsou úředními. Anglický jazyk je pro mnohé návštěvníky hlavním zájmem – jsou tu skvělé jazykové školy, které nabízejí intenzivní výuku po celý rok.

Na Maltu se dostanete přímým dvou a půl hodinovým letem z Prahy se společnostmi AirMalta nebo Czech Airlines.
loga-malta.jpg

Co se vám bude hodit - internetové odkazy pro cestu na Maltu:

Reklama