Malované džbánky, hrníčky. Na nich květiny, ovoce, obrázky krásných dam nebo i svatých. Že to je minulost a hledaly byste je v starých venkovských kuchyních? Omyl. Vrátily se k nám. Do našich nových moderních bytů. Můžete z nich popíjet čaj nebo mléko, ale většinou nám slouží jako ozdoba. Najdeme je na poličkách, okenních parapetech nebo na stole. Ale někdy je zahlédnete i v pokojích jako stojánky na tužky. Využíváme je totiž většinou jinak než k pití. Jako květináčky, v džbáncích se krásně vyjímají kytice ať živých nebo suchých květin. Dokonce jsem jeden viděla v koupelně a v něm zubní kartáček.

Kde je sehnat? Buď vybrakujeme babiččinu kuchyni nebo navštívíme obchůdky s použitým zbožím. Ale dnes pořídíte i ručně malované – buď na zakázku nebo si vybereme z nepřeberného množství, které nám keramické dílny nebo specializované obchody nabízejí.  A nenalezneme tam jen hrníčky či džbánky, ale i mísy nebo talíře. Pokud si necháme vyrobit sadu – například hrnečky se jmény všech členů rodiny, roční období, tak to vypadá na poličce ještě lépe než jeden opuštěný hrnek či pět kusů každý pes, jiná ves.

Vzpomínám, že z jednoho takového jsem jako dítě jedla polévku a těšila jsem se až na dně uvidím malované ptáčky.

Ale nejsou jen ty klasické. Můžete zakoupit hrnky s nápisy, které spíše slouží jako dárky. Dozvíte se, že dotyčný má rád pivo, slaví x-té narozeniny nebo je šéf. Ale takové „dárečky“ se mi nelíbí. Oznámení, že Pepa je kanec mi nepřipadá vtipné - i když se možná mýlím. Mne by ale takový dárek nepotěšil.

Mám ráda ty hezké s květinkami, švestkami nebo ptáčky. Zkrášlují mi domácnost, pár takových hrnečků nebo džbáneček ji zbaví strohosti.  Těší mne a to je to hlavní. A nemusí být jen z Krumlova...

 


Líbí se vám malované hrníčky?
Na co je používáte?
Kolik jich máte?
A co ty rádoby vtipné?
Dostaly jste takový?
Máte oblíbenou dílnu nebo obchod s malovanou keramikou?