Při poslední letní dovolené zažily moje děti zajímavou aktivitu - malování barevným pískem. Od té doby mi vrtalo hlavou, jak na to. Vyzkoušela jsem podobné tvoření doma a vymyslela pár aktivit i pro ty nejmenší děti. Třeba toto tvoření zkrátí dlouhou chvíli i vašim dětem.

písek

Co budete potřebovat na barvení?

  • Písek pro činčily - je bílý a velmi jemný, stojí kolem 55 Kč/Kg.
  • Barvy - použila jsem temperové, ale jdou použít i akrylové, potravinové a podobně, jejich ceny jsou v několika desítkách korun.
  • Čajové sítko
  • Nádoby, plech na pečení a možná i další kuchyňské náčiní.

Já jsem na workshop koupila kyblík písku a nebudu předstírat, že barvení takového množství nebylo náročné - dokonce jsem se v průběhu rozhodla, že obarvím jen část a zbytek nechám bílý jen na hraní a sypání.

Obarvěte písek 

Připravte si směs jedné tuby barvy a vody - já jsem použila kolem 10 ml tempery na 0,5 kg písku. Množství vody odhadněte - radši méně, aby vám písek pak neschnul týden.

Barvu důkladně promíchejte s pískem, ať je všude. V případě, že použijete potravinářské barvivo, vezměte si radši ochranné rukavice, abyste neměli špinavé ruce.

písek

Usušte písek

Potom písek rozprostřete na pečicí plech a nechte ho v troubě při 160 °C, dokud neuschne. Tady bych chtěla říct, že je lepší písek nechat z lehce zvlhlé fáze doschnout na vzduchu, aby vám neztvrdl jako mně. Pak bylo peklo jej přesít, což je další fáze.

Přesejte písek

Na hustém sítku. Už jste si dali práci s barvením, takže určitě chcete, aby byl výsledný písek co nejjemnější - použijte čajové sítko. Dokonale suchý písek dejte do uzavřených nádobek.

A teď si můžete hrát

Vymyslet aktivity pro dvouleté děti nebylo nejsnazší. Jste totiž hodně omezení tím, co zvládnou. Ani nevíte, co je bude bavit, protože je každé jiné. Ani Pinterest mi tentokrát moc nepomohl. Sice jsem věděla, že děti se v takovém množství budou rády hrabat, ale to bylo všechno.

písek

Hrabání a malování na plochu

Každé dítě na workshopu mělo k dispozici minimálně kilogram písku, který nejdříve vyzkoušely rukama. Ideální je nižší nádoba, abyste měli plochu pro kreslení. Kreslete prstem, štětcem, dřívkem.

Hra s kornoutkem

Vezměte si čtverec papíru a udělejte z něj kornoutek s menší dírkou. Nechte děti sypat různé obrazce na podložku nebo papír.

Sypání na lepivou plochu

Pořiďte si oboustrannou lepicí pásku a stříhejte ji na čtverečky/trojúhelníky. Ty nalepte na čtvrtku tak, aby byla horní (druhá) lepicí vrstva stále zakrytá. Nechte děti odkrývat lepicí vrstvu a sypat na ni barevný písek. Děti si procvičí jemnou motoriku :-)

Sypání na lepidlo

písek

Nakreslete jednoduchý obrázek a nechte děti, aby si na něj nanesly lepidlo. Ať si tyhle lepivé plochy potom vybarvují pískem.

  • Co bude děti ještě bavit?

Třeba jen hrabání a míchání. Půjčte jim jemný štětec, aby si na větší ploše do písku kreslily. Schovejte jim něco do nádobky, ať to najdou nebo štětcem jemně opráší.

Při poslední letní dovolené zažily moje děti zajímavou aktivitu - malování barevným pískem. Od té doby mi vrtalo hlavou, jak na to. Vyzkoušela jsem podobné tvoření doma a vymyslela pár aktivit i pro ty nejmenší děti. Třeba toto tvoření zkrátí dlouhou chvíli i vašim dětem.

  • Mandaly z písku pro starší a dospělé

Vysypávání složitých mandal určitě znáte. Zkuste si vytvořit vlastní vzor. Určitě můžete zkusit i ve větších skupinách ve škole nebo při teambuildingu.

Iva

Blog DIY MINI PROJEKTY si vytvořila Iva Baltaretu, aby se mohla podělit o jednoduché nápady a návody na tvoření. Najdete tu tipy na dárky, dekorace i hraní pro děti.

Vyzkoušejte s dětmi také: