Když se Jana od své osmnáctileté dcery Nikoly dozvěděla, že je těhotná, moc nadšená nebyla. V dnešní době je to brzy, mít dítě už v osmnácti. Zodpovědnost mizivá, rozum žádný.

Příběh Nikoly

granny

Ale co, smířila se nakonec maminka Jana s touto situací. Já ji měla také v osmnácti a vychovala jsem ji. Nikola se svým přítelem Ondrou chodila už od šestnácti, byl to hodný kluk, o šest let starší, a na děťátko se moc těšil. Když se Nikola zmínila o potratu, rozmluvil jí to. Prý se o ni postará a i s miminkem je uživí. Byl jako z jiné doby. Slušný, zodpovědný, pracovitý a hodný. Až moc hodný.  

Malá Natálka se narodila v září. Pyšný Ondra zářil štěstím, Nikola byla ráda, že to má za sebou. Bydleli u Jany, tedy u Nikoliny mámy. Ta jí pomáhala už od příjezdu z porodnice, protože Ondra byl neustále v práci. Ke svému zaměstnání si vzal ještě brigádu, aby holky uživil, aby se měly dobře.

Blížil se konec roku a Nikola přišla s tím, že chce jít někam na Silvestra, že už ji to doma nebaví.
„Běžte,“ řekla Jana, „dlouho jste nikde nebyli, já Natálku pohlídám.“  
A tak Nikola s Ondrou vyrazili poprvé po několika měsících do společnosti. Zatímco Ondra každou chvíli volal babičce Janě, co Natálka, jak se má, jestli nebrečí a spinká, Nikola si na dcerku ani nevzpomněla. Chovala se jako utržená z řetězu… a seznámila se s Pavlem.

Pavel byl takový ten týpek, který se holkám líbí. Nikdo pořádně nevěděl, čím se živí. Údajně jel v prodeji drog, ale nikdo se to neodvážil říct nahlas, protože Pavel svými prachy každého okouzlil, včetně Nikoly.

Po návratu ze silvestrovské noci vytkla Nikola Ondrovi, že má zkažený celý život, že si nic neužila, že trčí doma s děckem a chlapem, který nemá prachy. Jana se nechtěla do jejich rozepří míchat, ale viděla, že jde do tuhého. Nikola si nedala říct. Začal se scházet s Pavlem a na Natálku i na Ondru úplně kašlala. A Ondra? Ten místo toho, aby jí dál pár facek, seděl v koutě jako hromádka neštěstí.

Tento příběh bohužel nedopadl dobře. Když byl Natálce asi rok, Nikola utekla s Pavlem. Holčičku vychovává babička Jana společně s Ondrou. O Nikole vůbec nic neví. Údajně začala brát drogy a pohybuje se někde na území Prahy.

Dodatek redakce

Tento příběh se záměnou jmen se týká mojí kamarádky, v tomto případě babičky Jany. Mockrát mi psala, jestli jsem Nikolu náhodu někde v Praze neviděla. Neviděla. A i kdybych ji potkala, asi bych jí nic neřekla, Natálce bych takovou mámu, která od ní utekla, nepřála. Byla příliš mladá na to mít dítě a Ondra byl v tomto případě moc měkký. Další smutný osud jedné rodiny.

Čtěte také:

Reklama