Co je to vůbec hormon FSH? FSH (folikuly stimulující hormon) patří do skupiny lidských pohlavních hormonů, které se vyskytují jak u žen, tak u mužů. U žen podporuje tvorbu dutinek ve vaječnících obsahující vajíčka, tzv. folikuly, a také produkci estrogenů. U mužů pak tvorbu spermií. Hormon FSH je produkován předním lalokem podvěsku mozkového.

Jak to funguje v období menopauzy?

Prvním příznakem blížící se menopauzy bývá často nepravidelný cyklus. Spouštěcím faktorem menopauzy je vyčerpání folikulů ve vaječnících. Při narození obsahuje vaječník asi 1-2 milionů folikulů, v období první menstruace se jejich počet pohybuje okolo 500 000. Každým cyklem se jejich počet snižuje a v období přechodu se jejich počet odhaduje na 1000. Následkem vyčerpání rezervy vaječníků dochází k prudkému poklesu produkce estrogenů.

5ba4d158ece9eobrazek.jpg

Nejdůležitější estrogeny jsou estradiol a estron. Produkce estradiolu se snižuje o 90 % a estronu o 70 % oproti reprodukčnímu období. Prudký pokles estrogenů vede k nadprodukci hormonů FSH na základě negativní zpětné vazby. V menopauze jsou estrogeny tvořeny v tukové tkáni z mužských pohlavních hormonů a také v nadledvinách z androstendionu.
„První laboratorní známkou klimakteria je zvýšení hladiny FSH s normálními hladinami LH (luteinizační hormon) a estradiolu. Dalším krokem je snížení estradiolu a progesteronu, což vede ke zvýšení LH (3-7x).  Hladina mužských pohlavních hormonů se po přechodu mění jen minimálně, protože jejich produkci nahrazují nadledviny“, vysvětluje MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského Domu na Praze 7.

5ba4d56dd3137obrazek.jpgPoznejte, jak jste na tom

Zajímá vás, jak na tom jste a nechcete hned chodit k lékaři? Zjistěte to v pohodlí domova pomocí domácího testu menopauzy. Test probíhá na základě detekce hladiny hormonu FSH v moči. Jak již bylo řečeno, hormon FSH stimuluje růst a dozrávání ovariálních folikulů během menstruačního cyklu. U žen s normálním, pravidelným cyklem hladina FSH kolísá do 25 mIU/ml uprostřed cyklu. Nastupující menopauzou tělo produkuje méně a méně estrogenů. Hladina hormonů FSH se zvyšuje za účelem zvýšení produkce estrogenů ve vaječnících. To vede k několikanásobnému zvýšení hladin hormonu FSH, které lze snadno detekovat právě pomocí testu.

„Domácí testy fungují na základě imunochromatografie. Reagují na koncentraci hormonu FSH vyšší než 25mlIU/ml. Spolehlivost je udávaná srovnatelná s krevními testy. Žena si tak může prostřednictvím testu (např. KlimaSei) v pohodlí domova udělat představu o tom, zda za jejími potížemi stojí klesající ovariální rezerva. Pozitivní test by měl být důvodem návštěvy u lékaře, který stanoví definitivní diagnózu a navrhne další postup,“ doplňuje MUDr. Radka Gregorová.

FSH může odhalit i neplodnost

Hladina FSH může navíc sloužit i jako nepřímý ukazatel neplodnosti. Zvýšená hladina FSH totiž může u mladších žen značit nejen přechod, ale také zhoršenou schopnost otěhotnět či dokonce neplodnost. Test hladiny hormonu FSH by tedy měl patřit mezi základní vyšetření ve chvíli, kdy má žena nepravidelný cyklus, snaží se otěhotnět nebo na sobě pozoruje známky klimakterického syndromu.