Stravujete se správně podle redukčních zásad, ale nedaří se vám shodit nadbytečná kila? Překážkou v hubnutí může být špatný pitný režim. Pokud totiž vypijete málo tekutin, je téměř nemožné zredukovat váhu.
Jakou roli tedy voda plní při snižování tělesné hmotnosti? „V počátcích redukčního období můžeme pomocí správného pitného režimu shodit hned několik kilogramů, protože organismus vyloučí zadržovanou vodu. Pití během jídla dále napomáhá zaplnit žaludek a navodit pocit sytosti. Málo lidí také ví, že bez vody nebude plnit své funkce vláknina, tolik doporučovaná při redukční dietě. A nedostatek tekutin v neposlední řadě zpomaluje látkovou výměnu i přenos nervových impulsů, což způsobuje únavu a neklid, které se mnoho lidí snaží zahnat jídlem,“ vyjmenovává Gabriela Knosová, terapeutka z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy.
Správný pitný režim vede k vyloučení zadržované vody, a tím i k úbytku váhy
Častým problémem souvisejícím s nedostatečným pitným režimem bývá zadržování vody ve tkáních našeho organismu. Pokud totiž člověk dlouhodobě přijímá malé množství tekutin, tělo přechází do úsporného režimu a schraňuje si tekutiny do zásoby. „Většina našich klientů hubne nejrychleji v prvních týdnech redukčního programu. Je to dáno mimo jiné tím, že navyknou pravidelnému pitnému režimu v doporučeném množství a jejich tělo pak nemusí nadbytečné tekutiny zadržovat, což se kromě harmonizace všech tělesných pochodů projeví i na zmenšení tělesných obvodů a poklesu hmotnosti,“ vysvětluje Knosová.
Bez dostatečného příjmu tekutin vláknina nedodá pocit sytosti
Správně by člověk měl vypít 30 mililitrů tekutiny na kilogram své tělesné hmotnosti a neměl by čekat na pocit žízně, ale dodávat tekutiny pravidelně během dne. „Mnoho lidí si neuvědomuje, kolik vody lidské tělo denně spotřebuje. Močí se vyloučí 1–1,5 litru, viditelným i neviditelným pocením kolem jednoho litru, při fyzické aktivitě samozřejmě více. Dýcháním unikne dalšího čtvrt litru vody, k menším ztrátám dochází také stolicí,“ míní odbornice.
Pro redukční režim je nejvhodnější tekutinou nesycená voda
Stejně jako dodržování pitného režimu byste měla věnovat pozornost i tomu, co vlastně pijete. Při hubnutí se nejvíce osvědčila obyčejná voda. Někdy jen stačí vyměnit slazené nápoje za neslazené a ručička váhy se může pohnout směrem dolů. Úspěch této metody potvrdili experti z John Hopkins Bloomberg University. Během šestiměsíčního pokusu zhubly všechny pokusné osoby, které omezily příjem kalorií jak v tuhé potravě, tak v pití. Výraznější úbytek na váze ale souvisel právě s omezením příjmu kalorií prostřednictvím tekutin. Nejrychleji v pokusu hubla skupina osob, která vyměnila slazené ovocné nápoje za čistou vodu.
Pro redukční dietu je nejideálnější tekutinou obyčejná voda, protože nemá žádnou energetickou hodnotu. Doplnit ji můžeme nesycenými minerálními vodami nebo čaji. Denní příjem minerálek by neměl překročit půl litru a je také potřeba si všímat obsahu sodíku (maximálně 150 mg/l), protože jeho nadbytek způsobuje zadržování tekutin v těle.
Naopak nejvíce energie obsahují džusy, sladké limonády, pivo a tvrdý alkohol. „Těmto nápojům by se měli lidé, kteří chtějí snížit svou váhu, vyhýbat. Nejen že jsou vysoce kalorické, ale navíc zvyšují chuť na sladké. Pokud člověk neodolá, pak jsou nejlepší čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy vydatně zředěné vodou,“ říká Knosová.
Kolik denně vypijete? Dáváte přednost vodě, nebo džusům?
Nový komentář
Komentáře
Lyoness — #24 Nechala sis změřit cukr?
mělo by se vypít 50 ml na 1 kg váhy
My jsme byly od mala vedený k tomu, že když budeme pít, budeme běhat na záchod a proto pít nemáme. Až docela dlouho, někde na střední jsem zjistila jaká je to blbost. Do tý doby jsem nepila. Opravdu nic. Stačila mi polívka ve škole, byla jsem tak zvyklá. Bolest hlavy mi přišla už normální a neřešila jsem to. Od střední se snažím pít, ne přehnaně, ale pořád mám u sebe na stolku skleničku s vodou - z kohotku je výborná skoro všude. Ale problémů se suchou kůží se už asi nezbavím, tu jsem si za těch cca 15 let vypěstovala slušnou, takže musím zároveň furt mazat a mazat, abych nešupinkovatěla. No dneska už snad takový pověry o nepití nejsou, ale kdybych někde slyšela, jak dítě nemá pít, tak bych dospěláka musela přerazit.
German — #26 Aha, díky!
Tak to potom chápu, proč to nedělám a dělat nebudu. Jsem mimo jiné alergik na potraviny a syrovou mrkev ani jablko nemůžu
Zázvorka — #25 Odšťavňujeme syrovou zeleninu, hlavně mrkev a červenou řepu. Smícháme to pak třeba se šťávou z jablek, aby to bylo chutnější. Ale neděláme to zase hodně často, je to dost pracné, takže maximálně 1x týdně. Takže tímhle svůj pitný režim obohacuju vlastně jen nárazově.
Prosím o radu!
Všude se píše, jak jsou zdravé a důležité k pití zeleninové šťávy. Vy to děláte? A jak? To je jako odšťavená zelenina syrová či jako uvařený studený zeleninový vývar?
German — #16 A to fakt pijete na žízeň ty zeleninové šťávy?
Díky
No nevim... moje telo ma asi jiny jazyk nez ja...
Cca tri roky zpatky - v praci: jeden hrnek vody, pet kafi, doma: sklenicka vody, tri kafe, jeden caj [vsechno tak 1/4litracky] - zizen zadna, navic kraticke prestavky v praci na curani
Dneska? V praci: jeden az dva caje [hrnek 4 deci] dva pullitrove hrnky vody, doma: minimalne litr vody.
To mam tak posledni rok. Porad mam pocit zizne, ikdyz uz mi zaludek zblunka, nehubnu, spis jsem jeste za ten posledni rok pribrala. A to se vhodneji stravuji a cvicim.
Ach jo, já si vůbec nezvykla pít. Že mám žízeň poznám podle motání hlavy, jinak ne. Kdybych za ten den nevypila litr nabo dva mléka (to je moje mlsota), bylo by zle
Denně vypiji 1,5 - 2l neslazeného čaje a jemně perlivé minerálky,tedy v součtu.V létě asi o litr víc.Nehubnu,ale nemám vůli měnit jídelníček,takže to není pitím,ale chutí k jídlu
German — #16 Není to ubohý, započítává se i voda obsažená v ve všech potravinách.Takže, když si dáš polívku, máš dvě decky hned.
A souhlas s tím,že tělo pozná a řekne si. Není to jen o tekutinách. I když utíkám od tématu - moje děti najednou začnou jíst sýry, předtím je nemusely, za nějakou dobu je opustí, začnou paštiky...atp.
Musím se vyloženě nutit, abych něco vypila, v práci u PC postavený hrníček s čajem nebo vodou, kolegyně z vedlejší kanceláře mi občas napíše přes skype...koukej vypít ten hrníček, co máš před sebou
... taky mám doma petku u postele a v noci se budím žízní a pak lítám na záchod, což mě dost obtěžuje
vladka006 — #13 Já jsem takhle taky dřív pila - při aktivní cyklistice. Nech si vyšetřit hladinu cukru v krvi. Asi máš těhotenskou cukrovku.
vladka006 — #5 Opravdu vypiješ 7l denně? To se mi nějak nechce věřit. To bys už byla utopená.
Přes den nic moc, piju průběžně čaj, občas sklenici vody...zato v noci se budím žízní, vedle postele mám PETku s vodou, tak litr za noc padne
Já jsem si svůj denní příjem tekutin počítala zrovna včera a je to tedy dost ubohé. Vypiju jen zhruba litr tekutin. Sladké limonády nepiju vůbec, džusy občas (děláváme si doma ovocné a zeleninové šťávy), nejvíc piju ovocný, zelený a černý čaj a čistou vodu.
vladka006 — #14 Ještě bych to přehodnotila - poptala se u odborníků. Ale myslím, že tolik (i když "jen") vody je opravdu pro organismus přespříliš zatěžující.
Petrushe — #9 Zas tak moc se mi to nezdá. Vypiju litr čaje, třeba i dva. A pak těch 5 litrů vody se mi zdá normální (nepočítám tu, co se nalokám v bazénu
). Ale taky záleží na fyzické aktivitě. Když nedělám nějaký výlet a jen jsem někde zalezlá nebo vyvalená na lehátku, tak vypiju míň.
Jitulinka — #7 Takhle piju normálně. Teď v těhu mám žízeň i v noci, jsem schopná za noc vypít 1,5 litrovou lahev vody. Se divím, že se potom nepočůrám.
A ještě: v zařízení zabývajícím se redukcí, kam jsem asi reklamně vyhrála lymfodrenáže a podobné procedury, jsem se dozvěděla, že podstatnou část tekutiny má člověk vypít do dvou odpoledne - poté už zatěžuje tělo, které vodu zadržuje. U mě to funguje perfektně, hned jsem to zkusila a konečně jsem neměla večer nohy jak konve (bylo to v létě).
Piju čaje, ale pořád si nejsem jistá (to nikde nepíšou nebo se názory liší), jak jdou do pitného režimu - pu-ert, maté, zelený, různé bylinné odtučňovací. Čisté vody se snažím půl až litr - dávám si tam citron pro lepší chuť.