My, obyvatelé středu Evropy nikdy nepohrdneme možností strávit svou dovolenou na břehu moře pod rozpáleným, jižním sluncem. Mořský příboj, zlatavé pláže a exotika jsou opravdu lákavé, a díky nim se skutečně dostáváme za hranice všedních dní.

Mezi turisticky nejatraktivnější místa patří dozajista i Mallorca. Každý, kdo ji alespoň jednou navštívil, se sem rád vrací, nebo návrat alespoň plánuje.

A není divu. Na Mallorce si na své přijdou jak milovníci koupání a sluníčka, tak vyznavači sportovního vyžití včetně cyklistiky a turistiky. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří ze všeho nejraději poznávají historické a kulturní zajímavosti.

Mallorca je prostě opravdovým rájem.

Tento největší ostrov Baleárského souostroví se pyšní neuvěřitelným počtem pláží. Má jich celkem 179, od rozsáhlých dunových oblastí přes zátoky lemované útesy, malé fjordy s bílým pískem, až po divoké plážičky, k nimž je přístup poměrně dramatický. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří svou dovolenou rádi trávíte na lehátku pod slunečníkem, máte opravdu z čeho vybírat.

A kdyby se vám náhodou to plážové lenošení přestalo po pár dnech zamlouvat, věřte, že Mallorca vám nabízí spoustu dalších možností, jak si svou dovolenou krásně užít.

Jestliže budete mít chuť pořádně si protáhnout tělo, obujte si pevné boty a vyrazte třeba na pořádnou túru. Kam? Nejlépe na severozápad ostrova. Severozápadní pobřeží totiž patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější oblasti Mallorcy. Krajina je zde poměrně málo osídlena a pro své přírodní bohatství a krásu je oblíbena právě milovníky pěších výletů.

Zmoženi pořádnou procházkou se můžete zastavit na odpočinek například ve vesničce Valldemosa, která na vás dýchne neopakovatelnou atmosférou. Její dominantou je klášter Cartuja de Jesús Nazareno, ve kterém svého času trávili odpočinek dvě významné osobnosti. Polský skladatel Fryderyk Chopin a jeho přítelkyně George Sandová.

Tento nesezdaný pár tehdy vzbudil v místních, velmi silně věřících obyvatelích odpor a byli nazývání “nenávidění cizinci”. Pohoršení navíc prohlubovala George Sandová svým extravagantním chováním a vystupováním. Na tehdejší dobu byla skutečně velmi odvážná: kouřila doutníky, nosila kalhoty a ve své knize Zima na Mallorce dokonce nazvala místní obyvatele barbary a opičáky. Chopinovi, který si zde léčil tuberkulózu, se lidé také vyhýbali a jejich sympatie si tehdy rozhodně nezískal.

Jinak je tomu ale dnes. Z této kdysi nevítané návštěvy těží vesnice i v současné době. Chopinovský kult se zde odráží dodnes a mezi největší kulturní události Valldemossy patří již tradičně Chopinovův festival, který se koná vždy v červenci a srpnu.

Valldemossu proslavil i slavný americký herec Michael Douglas. Jeho bývalá manželka pocházela právě z ostrova Mallorca a Douglas si tento ostrov ve Středozemním moři zamiloval. Ve Valldemose zřídil kulturní centrum, které můžete navštívit a podívat se například na dokumentární film a Mallorce, kterým provází sám Michael Douglas, či zajít do baru, kde je možno si prohlédnout řadu fotografií známých osobností, které Mallorcu navštívily.

Je toho mnoho, co tento jedinečný a půvabný ostrov nabízí svým návštěvníkům. Pokud jsme vás ale již teď naladili a vy uvažujete o tom, že letošní dovolenou strávíte právě zde, je právě nyní ta nejvhodnější doba zamluvit si ten nejvhodnější termín zájezdu.