Věříte, že kreslit se dá naučit za pouhé dva dny? A že jediné, co k tomu potřebujete je vlastní mozek? Respektive zapojení celého jeho potenciálu. Nevěříte? My si to ověříme na vlastní kůži.

V našem mozku máme levou a pravou mozkovou hemisféru. Levá je ta část mozku, ve které je schované myšlení, fakta, čísla, logika. Tato část mozkové hemisféry pracuje s časem a prostorem. Pravá hemisféra nerozlišuje čas ani prostor, jsou v ní uchované emoce, city, tvořivost, kreativita, fantazie,intuice, sny, hravost... a nevinnost.

Právě tuto oblast přirozeně používají děti. Pro malé děti není nic nemožné. Společnost nám však udává určitá pravidla a západní civilizace propaguje výchovu, která nám brání v přirozeném vývoji pravé mozkové hemisféry, a čím jsme starší, tím více jsme nuceni používat levou hemisféru. Do popředí vstupuje naše ego, které je uchované v levé části mozku. Začínáme aktivně pracovat s levou mozkovou hemisférou a pravá nám podřimuje. Jen málokdo má to štěstí, že jsou mu poskytnuty takové podmínky, aby aktivně rozvíjel své přirozené tvůrčí schopnosti.

A pak se nám stane, že někdo zkritizuje něco, co jsme vytvořili, a dotkne se tím našeho ega. To zhodnotí, že nejsme tak zruční, že nejsme obdařeni talentem, a takto to už zůstane v levé mozkové hemisféře uchované.

„Často slýcháváme: Možná, že naučíte kreslit kohokoli, ale mě opravdu ne! A to mluví právě levá mozková hemisféra. To ego, které kdysi dávno rozhodlo, že vy nejste malířem, a basta! A nejvíce mne dokáže potěšit, když právě tací odcházejí po kurzu nadšeni ve stejné míře jako ti, kteří si třeba jen doma rádi kreslí,“ říká Pavla Korpášová, která vede kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou.

Srovnání obrázků první a druhý den kurzu

obrazek   obrazek 

Kreslení pravou mozkovou hemisférou umožňuje tyto staré levomozkové návyky odblokovat a pravou mozkovou hemisféru otevřít. Otevření pravé mozkové hemisféry nepřináší jen úspěch v kreslení, ale otevřou se zároveň i dveře do jiných tvůrčích oblastí uvnitř každého z nás. Změní se celkový pohled na sebe samé i naše okolí, což se projeví v osobním i pracovním životě.

„Kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou jsou vhodné pro ty, kteří mají zájem v sobě rozvinout netušené možnosti a odvahu pracovat na sobě. Výborné zkušenosti máme také s dyslektiky a dysgrafiky, pro které je toto kreslení velmi dobrým cvičením a ačkoli právě oni mají s kreslením problémy, jsou schopni po kurzu malovat, jako všichni ostatní,“ doplňuje Pavla Korpášová.

obrazekMožná ve vás pořád hlodá ten červíček pochybností. Nebojte, nejste v tom sama. Přesto nebo spíše právě proto jsme se rozhodli kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou podstoupit. Brzy se můžete těšit na podrobnou reportáž i moje „umělecká díla“, které snad dopadnou lépe než tahle dnešní rychlokresba :-)

Více o kurzech kreslení se dozvíte na stránkách www.cary-mary.cz

Jak jste na tom s výtvarným umem vy? Chtěla byste ho zlepšit? Co myslíte, jak dopadnu na kurzu? Stanu se malířkou, nebo se nic nezmění?